Kılıçdaroğlu adaylık için tabanını ikna edebilecek mi?

Kılıçdaroğlu adaylık için Biden’ı ikna etti tabanını unuttu

“Sayın Genel Başkanımız, adayımız, Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sevgi ve saygılarını iletiyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.” CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun dün partisinin Çankaya ilçe binası açılışında yaptığı bu açıklama gözleri Kılıçdaroğlu’na çevirdi. Uzun zamandır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağının sinyallerini veren CHP Genel Başkanı partisinin resmi adayı mı olacak? Kılıçdaroğlu adaylık için siyaset kulislerini hareketlendirirken sosyal medyada gösterilen tepki hesapları suya düşürebilir. CHP’li kullanıcılar, Kılıçdaroğlu’na aday olma baskısı yapmaya başladı. CHP’nin etkili isimlerden eski Kültür Bakanı ve Birgün gazetesi yazarı Fikri Sağlar, sosyal medya hesabından şunları yazdı: “Önümüzdeki seçimde muhalefet bir ortak adayda birleşerek işi 1. turda bitirmeli. Ancak genel başkanlar aday olursa, birleşme sağlanamaz, parçalı muhalefet Erdoğan’ın yolunu açar, 2. turu dahi zora sokar. Genel başkanlar özveri gösterip aday olmamalı. Geleceğimiz söz konusu!”

Kılıçdaroğlu adaylık sinyalini Emre Uslu’dan aldı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağının izlenimini veren Kılıçdaroğlu, daha önce yerine başkasını aday gösterdiği için eleştirilerin hedefi oluyordu. Deniz Baykal’a yönelik kaset kumpası sonrası şaibeli bir şekilde CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu, girdiği bütün seçimleri kaybettiği halde koltuğunu bırakmamasıyla eleştiriliyordu. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçildiği son iki seçimde önce çatı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu sonra da Muharrem İnce’yi aday olarak göstermişti. Muharrem İnce seçimler sonrası CHP’de Genel Başkanlık için mücadele etmiş ancak partiden tasfiye edilmişti. Kılıçdaroğlu ilk kez partide kendisinden başka cumhurbaşkanı adayları öne çıkartılmışken, aday olacağını ilan etti.

Kılıçdaroğlu adaylık

Fetullahçı Terör Örgütü’nün yurt dışındaki firari tetikçilerinden Emre Uslu, Aralık 2020’de yaptığı açıklamada ABD’de Başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı devirmek için harekete geçtiğini, kafasındaki lider adayının da Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu açıklamıştı. Firari terörist Uslu, Biden’ın bu planı için Avrupalı liderlerle de anlaştığını, planın finansmanının ise Birleşik Arap Emirlikleri tarafından sağlanacağını iddia etmişti.

Abdullah Gül ne olacak?

2018 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdullah Gül’ü aday göstermek için özel çaba sarf eden Kemal Kılıçdaroğlu amacına ulaşamamış ve Muharrem İnce’yi aday göstermek zorunda kalmıştı. Abdullah Gül’ü 2023 seçimlerinde de aday göstermek isteyen Kılıçdaroğlu bu fikrinden vazgeçmişe benziyor.