Scroll Top

Kırgızistan Orhan İnandı için düğmeye bastı

kirgizistan-orhan-inandi

Orhan İnandı MİT operasyonuyla yakalanmıştı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) yurtdışındaki örgüt mensuplarına yönelik yakalama çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in yeğeni olan ve örgütün “kara kutusu” şeklinde anılan Selahaddin Gülen’in yakalanmasının ardından Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), FETÖ’nün Kırgızistan imamı Orhan İnandı’ya operasyon düzenlemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Temmuz’da gerçekleştirdiği Kabine Toplantısı ardından FETÖ’nün Orta Asya Genel Sorumlusu İnandı’nın adalete teslim edildiğini duyurmuştu. Erdoğan, “Son dönemde üst üste yakalanan isimler FETÖ’ye dünyada hiçbir yerin kendisi için güvenli olmadığı gerçeğini bir kez daha göstermiştir. Örgüt, mensupları arasındaki panik havasını yatıştırmak için yurt dışındaki destek arayışlarını ve ülkemiz aleyhtarı kampanyaları artırmıştır.” açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamanın ardından, Kırgızistan Orhan İnandı için hamle yaptı.

orhan-inandi-fetöKırgızistan Orhan İnandı için iade talebinde bulundu

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Sadır Caparov’un talimatıyla Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan bakanlığa davet edildi. Bakanlık tarafından aktarılan açıklamada, Büyükelçi Doğan’a “uluslararası hukukun temel ilke ve normlarını ihlal eden” bu tür eylemlerin kabul edilemez olduğu belirtildi. Ayrıca Bakanlık, İnandı’ya yönelik şiddet içeren ve küçük düşürücü eylemlerde bulunulmaması için çağrıda bulundu. Bunun üzerine Büyükelçi, İnandı’nın Türk vatandaşı olduğunu ve yalnızca Türk vatandaşı kabul edildiğini vurgulayarak, Türk tarafından söz konusu operasyonun Kırgız topraklarında yapıldığına dair bir beyan bulunmadığının altını çizdi. Bakanlık ise, Bişkek’in İnandı’nın dönmesi ve Kırgızistan anayasası ve uluslararası hukuk normları uyarınca Kırgızistan vatandaşı olarak tüm hak ve meşru çıkarlarının sağlanması için gereken her türlü çabayı göstereceğini açıkladı. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı’nın, yaptığı açıklamayla Türkiye’ye nota vermesi haddini aşan bir hamle olarak yorumlandı.

Almanya Kırgızistan’a İnandı’yı sormuştu

Orhan İnandı’ya operasyon düzenlenmesiyle FETÖ’cüler, MİT’in İnandı’yı kaçırdığına dair uluslararası bir algı çalışması başlatmıştı. Zekeriya Öz, Adil Öksüz ve Abdullah Aymaz gibi FETÖ’cülere sahip çıkan Almanya, Türkiye’yi yurt dışında karalamak için başlatılan bu kampanyaya destek olmuştu. Kırgızistan’la İnandı’nın akıbeti konusunda bağlantıya geçen Alman Dışişleri Bakanlığı’nda görevli Devlet Müsteşarı Miguel Berger, yöneltilen bir önergeye cevap vererek; “Federal Hükümet Kırgızistan’da kaybolan Orhan İnandı’nın olayını Kırgız hükümeti ile 3 Haziran’da konuşmuştur. Görüşmede belirsizliği süren vaka hakkında endişesini dile getirmiştir.” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

 

 

Benzer gönderiler