Almanya’ya kaçamayan eski askerî ataşeye 9 yıl hapis

mikail-güllü

15 Temmuz darbe girişimi başarısız olunca Almanya’ya kaçmak isterken Suudi Arabistan güvenlik güçlerince yakalanıp Türkiye’ye iade edilen eski Kuveyt Askerî Ataşesi Mikail Güllü, “FETÖ üyeliği” suçundan 9 yıl hapse çarptırıldı.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmaya, tutuklu sanık Güllü, avukatı ve yakınları katıldı. Savcının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunması alınan Güllü, üzerine atılı FETÖ üyeliği iddiasını kabul etmedi, darbe girişimiyle ilgisinin bulunmadığını savundu.

Darbe girişimi sırasında adının darbecilerle birlikte haberlere konu olduğunu ifade eden Güllü, hedef gösterildiği için Almanya’ya dayısının oğlunun yanına gitmek istediğini söyledi.

Kaçma iddiasını kabul etmeyen Güllü, “Kaçmak isteseydim darbe girişiminin başarısız olduğunun anlaşıldığı 16 Temmuz sabah saatleri yerine gece saat 22.00’yi beklemezdim.” dedi.

İngilizce bilmediği hâlde ateşe olarak görevlendirildiği iddiasını da kabul etmeyen Mikail Güllü, İngilizce seviyesinin çok iyi olduğunu, İzmir’de İngilizce eğitim veren bir üniversiteden doktora yaptığını belirtti.

Güllü, aleyhinde tanıklık yapan Erdal Demirtaş’ın ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını iddia ederek tanığın görevde olan birçok isim için de FETÖ suçlamasında bulunduğunu ileri sürdü. Sanığın avukatı da müvekkilinin suçsuz olduğunu belirterek beraatini istedi. Beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme, Güllü’nün anayasal düzeni ihlal suçundan beraatine hükmetti.

Sanığa silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 9 yıl hapis cezası veren mahkeme, tutukluluğunun devamını kararlaştırdı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın