Libya Başbakan Yardımcısı: ‘Türkiye ile yaptığımız anlaşma dengeleri değiştirdi’

Libya Başbakan Yardımcısı Ahmed Muaytik, Trablus ve Ankara arasında yapılan iş birliği ve Ulusal Mutabakat Anlaşması’nın alandaki birçok dengeyi değiştirdiğini vurguladı.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council tarafından düzenlenen “Çatışma sonrası Libya” başlıklı online panele katılan Libya Başbakan Yardımcısı Ahmed Muaytik, ülkesindeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Hafter’in Trablus hükümetine karşı saldırı başlatmasıyla ülke genelinde baş gösteren sorunlara değinen Muaytik, Libya halkının yaşadığı zorlukları ele aldı.

Muaytik ayrıca Hafter güçlerinin hastane, okul ve sivil yerleşim binalarını ayırt etmeksizin bombaladığına dikkati çekerek Rusya, Fransa, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) bu saldırılara askeri ve finansal destek sağlarken diğer ülke yönetimlerinin ise Libya’da yaşananları uzun bir süre görmezden geldiğini belirtti.

“Türkiye ile yapılan anlaşma dengeleri değiştirdi”

Rusya ve BAE’nin, Libya hükümetini yok etmek dışında Libya için yapıcı hiçbir planı olmadığını vurgulayan Muaytik, Libya’nın Hafter ile yeniden diktatöryal bir yönetim altına girme tehlikesi olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan Muaytik, Türkiye’nin Hafter saldırılarına karşı başından beri Libya hükümetinin yanında durduğunu ve Ankara ile yapılan Ulusal Mutabakat Anlaşması’nın alandaki birçok dengeyi değiştirdiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Libya’daki Rus varlığı ve Batı’daki Hafter’in yakın zamanda ülkenin kontrolünü ele alacağı inancı Hafter’e alanda önemli kazanımlar sağladı. Ancak Türkiye ile yapılan anlaşma ve iş birliği alandaki dengeleri değiştirdi. Şu an güçlerimiz Trablus’u savunacak teknolojiye sahip. Ayrıca Rus Wagner savaşçılarının son zamanlarda aldığı zayiat nedeniyle çekilmeye başlaması Hafter’i çok zor duruma soktu. İlerleyen zamanlarda Tarhuna ve çevresini de kaybederse Hafter’in toparlanması daha da zorlaşacaktır.”

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın