Mahkeme Ravza Kavakçı Kan’a hakaret edeni korudu

78

Ravza Kavakçı Kan’a hakaret edene hakim koruması

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’a hakaret eden şahsa mahkeme kalkan oldu. İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nin aldığı tuhaf karar, tepkilere sebep oldu. İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi, Ravza Kavakçı Kan’a sosyal medya üzerinden yapılan “Akpden sen para aldın, yelloz köpek gibi havlayan narin dili dibine giriyor” sözleriylehakarete ceza verilmesine gerek olmadığına hükmetti. (Haberin içeriğinde hakaretlere yer vermek zorunda kaldığımız için Ravza Kavakçı Kan’dan özür diliyoruz.) Mahkeme gerekçeli kararında, “yelloz” kelimesinin sözlük anlamını da yanlış yazarak sanık lehine karar aldı. Mahkeme “yelloz” kelimesine birinci mana olarak “Yersiz, yurtsuz, serseri” anlamını verirken, Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde “Ahlaksız”, “hafifmeşrep”, “şıllık (kadın)” anlamına geliyor. Mahkemenin sözlük anlamını bile yanlış yazarak karar alması, sanığı ve eylemini koruma maksatlı olduğunu gösteriyor. Mahkeme kararında Türkiye’de bir aşağılama söylemi olarak kullanılan “köpek gibi” sözünü de “köpekler aslan, kaplan gibi bir hayvan, hatta insana hizmeti de var” diyerek masumlaştırdı.

Yalan haberle hakaret etti

İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 8 Aralık 2020 tarihinde verdiği beraat kararına neden olarak hakaret, Cumhuriyet gazetesinden Miyase İlknur’un imzasını taşıyan yalan haberle başladı. Miyase İlknur, yalan haberinde Ravza Kavakçı Kan’ın İBB’den de maaş aldığını iddia etti. Ravza Kavakçı Kan tarafından gerçeklerin açıklanması ile tekzip yayınlayan Cumhuriyet gazetesi, sosyal medyada hakaret edilmesinin önünü de açtı. Bu hakaretlerden biri de Facebook üzerinden Menşure Yıldırım Sütlüeroğlu tarafından yapıldı. AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın yasal hakkını araması üzerine ifade veren sanık, önce paylaşımların kendisine ait olmadığını iddia etti. Yapılan teknik incelemede hakaretlerin sahibi olduğu anlaşıldığın da Cumhuriyet Savcısı tarafından iddianamesi düzenlenerek yargılama başladı.

Ravza Kavakçı
Mahkemenin taraflı kararı tepkilere neden oldu.

Ravza Kavakçı Kan sosyal medyadan duyurdu

Sosyal medya üzerinden edilen hakarete beraat kararı verilmesine tepkiler gecikmedi. Olayı gündeme taşıyan AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan sosyal medya hesabından şunları yazdı.

“Özellikle siyasetçilerin eleştiriye açık olması gerektiğine gönülden inanan bir insan olarak birçok vesile ile eleştirinin başımın üzerinde yeri olduğunu ama iftira, yalan ve hakarete karşı hukuk çerçevesinde mücadele edeceğimi ifade etmiştim.

Bu mücadeleye devam ederken İstanbul Anadolu Adliyesi 58.Asliye Ceza Mahkemesi’nin yapmış olduğumuz şikâyete binaen bir dönemin güdümlü yargı kararlarını aratmayan nitelikteki ekte paylaştığım kararını okuyunca yaşadığım endişe ve üzüntüyü kelimelerle ifade etmek mümkün değil.

Hakimin bir insana, hem de bir hemcinsine yapılmış olan bu açık ve çirkin hakaretleri neredeyse iltifatmış gibi değerlendirmesi, bir insanı hayvana benzetmenin hakaret olarak görülmesinin hayvana hakaret olacağını ifade etmesinin arkasındaki motivasyon ne olabilir?

Ayrıca sanık bile özür dilemeye hazırken Hâkime Hanım adalet, hukuk ve temel sağduyudan uzak, insan onurunu çiğneyen bu karar ile insanı tekrar hakarete uğratıyor. Başörtüsü nefreti içeren ifadelerin kullanıldığı bu günlerde bu karar bazı endişelerimizi tekrar hatırlatıyor. Yapılan hakaretin içeriğini ayrıca yazarak değil, mahkeme kararındaki kısmının görüntüsünü üzülerek ekte tekrar paylaşıyorum. Bu karara karşı her türlü hukuki mücadeleye avukatlarımla birlikte sonuna kadar devam edeceğimizi tekraren kamuoyu ile paylaşmak isterim. “

Ravza Kavakçı Kan’ın avukatı, karara itiraz ettiklerini açıklarken, sosyal medyada karara tepki yağdı. Yapılan yorumlardan bazıları şöyle, “Hakime hanımın küfür eşiği çok yüksek anlaşılan… birine hakaret etmek için çok galiz sözler gerekiyor herhalde !!!!” “Yoo! Karardaki yorum tarzına bakarsak kimseye hakaret edemeyiz bence.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin