Almanya’da DİTİB’e bağlı camiye ikinci kez saldırdılar

ditib almanya cami

Almanya’da DİTİB’e bağlı camiye yılın ilk günü saldırdılar

Almanya’da DİTİB’e bağlı camiye yılın ilk günü saldırı düzenlendi. Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Sontheim beldesinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fatih Camisi’ne saldırdılar. Saldırı sonrasında camide maddi hasar oluştu. Sabah erken saatlerde düzenlenen saldırıda, İslam düşmanları caminin önünde bulunan ahşap oturma bankı ile caminin camı kırdı. Sontheim DİTİB Fatih Camisi Dernek Başkanı Ali Özdemir, sabah 04.30 sularında caminin giriş kapısının zorlandığını ve camının kırıldığını bildirdi. Özdemir, olay hakkında polise bilgi verdiğini aktardı. Beldede kar yağdığı için saldırganın bisiklet ve ayak izlerini takip ettiklerini, tahminlerine göre bir kişinin camiye gelerek önce giriş kapısını zorladığını ve içeriye girmek istediğini aktardı. Ancak saldırgan camiye giremeyince dış kısmında bulunan ahşap oturma bankı ile camı kırdığını bildirdi. Özdemir saldırılardan endişe duyduğunu belirtti, “Son iki hafta içinde camimize yönelik ikinci saldırı düzenlendi. Bizler, cemaat ve üyelerimiz olarak endişe duyuyoruz. Her iki olayda fail ya da faillerinin bulunarak adalete teslim edilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu. Polis camiye gelerek inceleme yaptıktan sonra soruşturma başlattı.

DİTİB’e bağlı camiye daha önce de saldırmışlardı

Almanya’daki İslam düşmanları 18 Aralık’ta Baden-Württemberg eyaletindeki Sontheim beldesindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Fatih Camii’nin duvarlarına sprey boyayla haç çizmişti. İslam düşmanları hakaret içerikli yazılar yazdı ve caminin tabelasını karalamıştı. Sontheim DİTİB Fatih Camii Dernek Başkanı Ali Özdemir yaptığı açıklamada gece camilerinin duvarında 8 noktaya sprey boyayla haç çizildiğini ifade etmişti. Tabela ile duvarlarının boyandığını söylemişti. Özdemir saldırıdan büyük üzüntü duyduğunu belirtmişti. “30 yıldır Sontheim’da insanlara saygı duyduk ve her zaman saygılı muamele gördük. Şeffaf bir teşkilatız, Sontheim’ın bir parçasıyız ve kapımız herkese açık. Özellikle herkesin barış içinde birlikte yaşamalarını istiyoruz. 2019 yılında da pencerelerimiz ateşli silahla hasar görmüş, ancak olayın failleri bulunamamıştı. Bu saldırıyı yapanların bir an önce yakalanmasını talep ediyoruz” diye konuşmuştu. Özdemir olayı fark ettikleri anda polise bildirdiklerini aktararak, polisin camide inceleme yaptığını ve soruşturma başlattığını söylemişti.

Avrupa’da DİTİB’e bağlı camilere saldırılar devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde de Almanya’nın başkent Berlin’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camii’ne, kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlenmişti. Wedding semtindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camisi’nin dış cephesine ve yanında bulunan çay ocağının camına yazılar yazılmıştı. Cami derneği Başkanı Şinasi Yaşar, din görevlisinin sabah namazına geldiğinde caminin hemen yanında bulunan çay ocağının camlarındaki yazıları fark ettiğini söylemişti. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camii’nin Başkanı Şinasi Yaşar, burada din, dil ve ırk gözetmeksizin yaşamaya çalıştıklarını ifade etmişti. Yaşar, bu saldırıyı kimin yaptığını bilmediklerini söyleyerek, “Belki görenler vardır. Bu, camimize ikinci saldırı. İnşallah son olur.” şeklinde konuşmuştu.

almanya cami boya
almanya cami saldırı

Benzer gönderiler