Avrupa’nın sağlık sistemi covid_19 salgınıyla mücadelede sınıfta kaldı

Covid_19 salgını Avrupa’nın sağlık sistemini vurdu

Tüm dünyayı etkisi altına alan covid_19 salgını, Avrupa‘da adeta deprem etkisi yarattı. Avrupa ülkeleri ise bu salgına hazırlıksız yakalandı. Koronavirüs salgınıyla mücadelede Avrupa’nın sağlık sistemi alarm verdi ve koronavirüs sınavında ne yazık ki sınıfta kaldı. Salgın hızla yayılırken, hastanelerdeki yatak ve yoğun bakım kapasitesi birçok Avrupa ülkesinde yetersiz kaldı. Salgına hazırlıksız yakalanan Avrupa ülkelerinde yatak kapasitelerinin, yoğun bakım ünitelerinin, tıbbi malzemelerin yetersizliği, sağlık sistemlerinin çökmesine neden oldu. İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya İtalya, İsviçre ve Belçika gibi ekonomileri gelişmiş Avrupa ülkeleri bile covid_19 (koronavirüs) salgını döneminde vakaların hızla artışını engelleyemedi ve bunun sonucunda sağlık sistemlerinde ciddi problemler yaşadı.

İsviçre’de “Olağanüstü hal” talep edildi

İsviçre’de federal hükümet ve kanton yönetimleri tarafından alınan tüm önlemler salgını durdurmakta yetersiz kaldı. Ülkedeki hastanelerin yoğun bakım üniteleri tamamen doldu. İsviçre’de ekim ayından bu yana 4 binden fazla ameliyatın ertelendiği açıklandı. Hastanelerin başhekimleri dramatik durum ve aşırı yoğunluktan dolayı “olağanüstü hal ilan” edilmesini istedi.

Belçika’da covid_19’lu yaşlılar hastanelere gönderilmedi

Belçika’da huzurevlerindeki yaşlılara gerekli sağlık hizmeti sunulmadığı için ülkedeki ölüm oranlarının yüksek seyretti. Belçika Yaşlılık Hastalıkları Bilimi Enstitüsü, kronik hastalığı olan ve Covid-19’a yakalanan yaşlıların hastanelere gönderilmemeleri ve huzurevlerinde tutulmaları yönünde tavsiye mektubu yayımladı. Diğer Avrupa ülkeleri gibi Belçika da salgına hazırlıksız yakalandı. Tıbbi malzeme eksikliği ve hastanelerdeki yatak sayısı ile yoğun bakım ünitelerinin kapasitelerin kısıtlı olması sağlık krizini daha da arttı. Öte yandan maske eksikliğinin yanı sıra düşük test kapasitesi de virüsün yayılımını hızlandırdı. Ülkedeki doktor ve sağlık personel sayısındaki yetersizlik ise salgın döneminde iyice ortaya çıktı.

İngiltere’de sağlık hizmetleri çökmek üzere

İngiltere’de sağlık hizmetlerinin çökmek üzere olduğu belirtiliyor. Hastanelerin dışında çok sayıda ambulansın bekliyor. İngiliz basın yayın organları, hastanelerde yatak olmadığı için bazı hastaların ambulanslarda bekletilmek zorunda kaldığını söylüyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da hastanelerin salgının başlangıcından beri her zamankinden daha fazla baskı altında olduğuna dikkati çekerek, “Enfeksiyon oranları endişe verici bir hızla artmaya devam ediyor” dedi. Londra Belediye Başkanı Sadık Han da virüsün yayılmasını durdurmak için acil bir önlem alınmazsa gelecek birkaç hafta içinde hastanelerdeki yatakların tamamen dolacağını ve hemen harekete geçilmezse çok fazla insanın ölebileceğini bildirdi.

ingiltere covid_19 sağlık
İngiltere’de sağlık sistemi çöküyor

İtalya covid_19 salgınıyla ağır bedel ödüyor

İtalya yıllar sağlık sektöründe büyük kesintiler yaptı. fakat covid_19 salgınıyla bu kesintilerin bedelini çok ağır ödedi. İtalya’nın sağlık sektöründe çok büyük problemler yaşandı. Nitekim İtalya, salgının en çok etkilediği ülkelerin başında geliyor ve bugüne dek koronavirüs nedeniyle ülkede 80 bine yakın insan hayatını kaybetti. Salgının ilk dalgasında sağlık personeli, yoğun bakım üniteleri, solunum cihazları ve maske eksikliği nedeniyle çok büyük problemler yaşandı. İlkbahar aylarında tıbbi maske, tulum ve solunum cihazı eksiklikleri ortaya çıktı. Dünyanın pek çok ülkesinden maske ve diğer tıbbi ihtiyaçlar için yardım talep etti.

İspanya’nın sağlık sistemi de tartışma konusu 

Pandemi döneminde İspanya da sağlık personeli eksikliği ve yatak kapasitesinin azlığıyla gündeme geldi. Özellikle ilk dalgada Madrid ve Barcelona gibi büyük kentlerde sahra hastaneleri kuruldu. Bu dönemde Madrid’deki fuar alanı da hastaneye dönüştürüldü. Rutin hastaların takipleri ve ameliyatlar da covid_19 (koronavirüs) salgınının neden olduğu yoğunluktan dolayı uzun süreli ertelendi.

Fransa da salgın nedeniyle sorunlar yaşıyor

Fransa’da da covid_19 salgını ile ile mücadelede sınıfta kaldı. Sağlık çalışanları maske yetersizliği yaşadı ve hastanelerdeki yatak kapasiteler doldu taştı. Hükümet, sağlık çalışanlarına yeterli sayıda maske ve sağlık ekipmanları sağlayamadı. Öte yandan, hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde de kapasite sorunu yaşandı.

Almanya da zorlanan ülkeler arasında

Almanya’da günlük vaka sayılarının 30 binlere yükseldi ve ülkedeki sağlık sisteminin kapasitesini de zorlandı. Ülkede 27 bine yakın yoğun bakım yatağı olsa da Almanya’da yeterli sağlık personelinin bulunmaması, sektördeki sorunlar arasında ön plana çıktı. Yeterli sağlık çalışanı olmadığı için tıp fakültesi öğrencilerinden yardım istendi.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın