İsrail askerleri Filistinlilere ait 3 evi daha yıktı

İsrail-filistinli-ev

İsrail askerleri Filistinlilerin evlerini yıkıyor

İşgalci İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik zulümlerini sürdürüyor. Siyonist güçler, Filistinlilere rahat nefes aldırmıyor ve ev yıkımlarını sürdürüyor. Son olarak, işgal altındaki Batı Şeria’da inşaat halindeki 3 evi yıktı. Yıkıma tepki gösterenlere de müdahale edildi ve bir Filistinli gözaltına alındı. Filistin resmi ajansı WAFA’nın yaptığı haberde, İsrail güçlerinin Batı Şeria’nın El Halil kentine bağlı Sa’ir beldesine iş makinalarıyla baskın düzenlediği duyuruldu. Baskında Caradat ailesine ait yapım aşamasındaki üç evin yıkıldığı belirtildi. İşgalci İsrail güçleri, yıkıma gerekçe olarak söz konusu evlerin inşa edildiği alanın “C bölgesi” olarak gösterildiğini ve evlerin “ruhsatsız” olduğunu gösterdi. Diğer yandan yerel kaynaklar, İsrail güçlerinin yıkıma tepki gösterenlere ses bombasıyla müdahale ettiğini açıkladı.

israil-filistin-ev
İsrail güçleri, Batı Şeria’da yapım aşamasındaki 3 evi yıktı

İsrail güçleri Filistinli bedevi ailelerin de evlerini yıktı

İsrail güçleri geçtiğimiz haftalarda Batı Şeria’nın doğu kırsalında Filistinli bedevilerin yaşadığı Kabbun bölgesine kamyon ve askeri araçlarla baskın düzenledi. Siyonistler, bölgede 11 Filistinli bedevi ailenin yaşadığı teneke baraka ve çadırları “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktı. Bedevilere ait su depoları, traktör ve ulaşım araçlarına da el konuldu. Bölgede deprem olmuş izlenimi veren yıkıntılar ve kırılıp dökülen eşyalar kaldı. Filistinliler ise işgalci güçlerin harap ettiklerinden arda kalanları toplamaya çalıştı. İsrail güçlerinin yıkımı sonucu barınaklarını kaybeden bedevi aileler, kavurucu yaz sıcağında ortada kaldı. Küçükbaş hayvancılık yaparak geçimini sağlayan, en basit insani hizmetlerden yoksun olarak çadırlarda, barakalarda yaşayan bedevilerin artık başlarını sokacak yerleri de bulunmuyor. Çocuklar, sandalyeleri bir araya getirip üzerine örttükleri örtülerin altında oturarak kendilerine gölgelik alan oluşturup güneş çarpmasından korunmaya çalışıyor.

“Evsiz, sığınaksız kaldık”

Bölgedeki bedevi topluluğun lideri Muhammed Ahmed Erşidat, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Erşidat, 20 yıldan uzun süredir burada yaşadıklarını ve İsrail askerlerinden daha önce hiçbir uyarı ya da ihtar almadıklarını belirtti. Erşidat, “Taş üstünde taş bırakmadılar. İsrail, buradaki Filistinlileri baskılarla göçe zorluyor. Ama biz bu toprakları bırakmayacağız. Tekrar yapacağız. Gitmeyeceğiz. Biz ‘A’ bölgesi ‘C’ bölgesi şeklinde böyle sınıflandırmaları bilmeyiz.” diye konuştu. 11 yaşındaki Bedevi çocuk Eymen Erşidat da İsrail güçlerinin her şeylerini yıktıklarını söyledi. “Nerede kalacağız? Nereden su içeceğiz? Evsiz, sığınaksız kaldık. Hiçbir şey bırakmadılar. ” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Benzer gönderiler