New York Valisi hakkında ikinci kez cinsel taciz iddiası

New York Valisi Andrew Cuomo hakkında ikinci kez cinsel taciz iddiası

ABD’nin New York eyaletinin Valisi olan Andrew Cuomo hakkında eski danışmanına cinsel tacizde bulunduğu iddia edildi. Cuomo eski danışmanı tarafından daha cinsel tacizle suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. New York Valisi Andrew Cuomo’nun eski danışmanlarından olan 25 yaşındaki Charlotte Bennett adlı bir kadın, geçtiğimiz bahar aylarında Cuomo’nun kendisine cinsel içerikli bazı sorular sorduğunu öne sürdü. 25 yaşındaki Bennett, Cuomo’nun kendisine “romantik ilişkilerde yaşın önemli olup olmadığını sorduğunu” ve “20’li yaşlardaki kadınlarla ilişkiye açık olduğunu söylediğini” iddia etti. Vali Cuomo ise, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Cuomo sözlerinin amacını aşacak şekilde yanlış yorumlandığını belirterek  kendini savundu. New York Valisi Cuomo‘un başka bir eski danışmanı olan Lindsey Boylan da “Medium” adlı internet sitesinde bir makale yayımlamış, Cuomo’nun 2018 yılında ofisinde kendisine uygunsuz davranışta bulunduğunu öne sürmüştü. Cuomo bu iddiayı da yalanlamıştı.

new york valisi

ABD’de taciz vakaları durulmuyor

Kasım 2020 tarihinde Amerika’nın en büyük ve en eski izcilik kulübü olan The Boy Scouts of America (BSA) hakkında 93 bine yakın cinsel taciz şikayeti yapılmıştı. CNN’e konuşan mağdurların avukatlarından Andrew Van Arsdale, şikayet sahiplerine başvurmaları için 23 Kasıma kadar süre verildiğini belirtmiş cinsel taciz olaylarının BSA içinde “konuşulmayan kural” haline geldiğini bildirmişti. Arsdale, 19 aydır binlerce taciz kurbanı ile görüştüğünü, taciz olaylarının ülke genelinde 1960’lara kadar uzandığını söylemişti. Şimdiye kadar şikayette bulunanların 93 bin 700’ü bulduğunu anlatmıştı. İddialarla ilgili BSA’den ise yazılı açıklama yapılmış, “Geçmişte yaşadıkları tacizi dile getirenlerin acılarını geri alamayacak olmanın üzüntüsü içindeyiz.” denilmişti. Ülke genelinde klube açılan taciz ve istismar davalarından sonra BSA, ödeyeceği tazminat yükü nedeniyle şubatta iflas başvurusu yapmıştı. 110 yıllık tarihe sahip izcilik kulübünün hala 2 milyon civarında kayıtlı üyesinin bulunduğu ve 1 ila 10 milyar dolar arasında da mal varlığının olduğu tahmin ediliyor. BSA ülke genelinde çocuk ve gençler için doğada düzenlediği eğitim içerikli kamp ve etkinliklerle biliniyor.

ABD askeri üssünde “tecavüz ve cinayet” depremi

ABD ordusu da her yıl binlerce tecavüz vakasıyla sarsılmaya devam ediyor. Aralık 2020 tarihinde Fort Hood Üssüne ilişkin soruşturma açılmıştı. Teksas eyaletindeki askeri üste kendisine tecavüz edildiğini ihbar eden 20 yaşındaki kadın asker Vanessa Guillen’in öldürülmesine yönelik başlatılan soruşturmanın sonucuna ilişkin açıklama yapan Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Ryan McCharty, üsteki yönetimin cinsel taciz konusunda “büyük ihmalinin” söz konusu olduğunun tespit edildiğini açıklamıştı. Üsteki kültür ve ortamın bu tür olaylara müsait olduğunun tespit edildiğini açıklayan McCharty, buradaki komutanların tacize müsamahakar davrandığının da bulgular arasında yer aldığını belirtmişti. McCharty, bu soruşturmanın Kara Kuvvetlerindeki kültürün baştan sonra değiştirilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu bildirmişti. Genel Sekreter McCharty, soruşturma kapsamında üs komutanı Tümgeneral Scott Efflandt, 3’üncü Süvari Alay Komutanı Albay Ralph Overland ve Alay Kıdemli Başçavuşu Bradley Knapp dahil 14 komutanın görevden alındığını duyurmuştu. Tümgeneral Efflandt’e eylül ayında görevden el çektirilmişti ancak soruşturma sonuna kadar Fort Hood’da kalmasına izin verilmişti. Fort Hood, son zamanlarda intihar ve ölüm olayları ile de sarsılmıştı. 2016’dan bu yana üste 70’i intihar, 7’si cinayet olmak üzere 150 askerin öldüğü açıklanmıştı.

Benzer Gönderiler