Scroll Top

New York’ta Covid-19 bağlantılı ölümlerin gizlendiği iddiası

ABD’nin New York eyaletinde, Covid-19 bağlantılı ölümlerin gizlendiği öne sürüldü

ABD’nin New York eyaletinde, bakımevlerindeki koronavirüs (Covid-19) ölümlerinin gizlendiği öne sürüldü. Tartışmalara neden olan skandalın, New York Valisi Vali Andrew Cuomo’nun üst düzey danışmanlarının sağlık yetkililerine müdahale ettiği iddia edildi. Ve sayıların kasıtlı olarak az gösterildiği söylendi. New York Times ve Wall Street Journal’ın yaptığı haberlere göre, New York Valiliğinin Temmuz 2020’de açıkladığı raporda sadece bakımevlerinde Covid-19’dan ölenlerin gösterildiği iddiası yer aldı. Konu hakkında bilgisi olan kişilere dayandırılan haberlerde, bakımevlerinde koronavirüse yakalanıp hastaneye kaldırılan ve hayatını kaybedenlerin rapora dahil edilmediği kaydedildi. Yapılan haberlerde, New York Valisi Cuomo’nun danışmanları ile sağlık yetkililerinin, New York eyaletindeki yaklaşık 600 bakımevindeki Covid-19 bağlantılı ölümlerin toplam sayısını bildikleri fakat verilerin kamudan gizlendiğinin ortaya çıktığı iddia edildi.

abd new york korona

New York’taki bakımevlerinde incemeler başlatıldı

New York Başsavcılığı 28 Ocak’ta 76 sayfalık rapor hazırlamış, raporda eyaletin sağlık departmanı, bakımevlerindeki koronavirüs ölümlerini yüzde 50’sini varan oranda az göstermekle eleştirilmişti. Raporda, geçen yaz yapılan şikayet üzerine New York’taki bakımevlerinde incelemeler başlatılmıştı. Yapılan incelemeler sonucunda, New York eyaleti yetkililerinin 8 bin 500 civarında açıkladığı ölüm raporuna rağmen 15 binden fazla can kaybının tespit edildiği görülmüştü. New York Valisi Andrew Cuomo’nun yönetimi bakımevlerindeki gerçek verileri gizlemekle suçlanmıştı.

Vali Cuomo kabul edildi

Cuomo’nun baş danışmanı Melissa DeRose da 10 Şubat tarihinde eyalet milletvekillerine açıklamada bulunmuştu. DeRose, bakımevleri ile ilgili verileri, eski başkan Donald Trump yönetimi tarafından siyasallaştırılmasından endişe duydukları için açıklama yapmadıklarını söylemişti. Associated Press’in (AP) ulaştığı kayıtlara dayanarak yaptığı bir haberde de ayrıca New York eyaleti yetkililerinin salgınının başladığı ilk aylarda virüse yakalanan 9 binden fazla hastayı hastanelerden bakımevlerine geri gönderdiği öne sürülmüştü. Haberde, açıklanan rakamın, eyalet sağlık departmanı tarafından salgının ilk aylarında rapor edilen orandan yüzde 40 daha fazla olduğu belirtilmişti. Eyalet yönetimi bakımevi sakinleri ve aileleri tarafından salgını daha fazla yayma ve ölümlere neden olmakla eleştirilere maruz kalmıştı. Cuomo, 16 Şubat’ta düzenlediği basın toplantısında, bakımevlerindeki koronavirüs bağlantılı ölümlerinin gizlenmesiyle ilgili eleştiriler üzerine hata yaptıklarını ve yeterince şeffaf olamadıklarını kabul etmişti. “Bakımevlerindeki Covid-19 verilerini kamuoyuyla paylaşmalıydık. Daha farklı olabilirdi, dersimizi aldık.” diye konuşmuştu.

Benzer gönderiler