Fransa’daki karar CHP’li belediyelerin skandallarını hatırlatıyor

chp-belediye-başkanları

Fransa’da Anayasa Konseyi, koronavirüs ile mücadelede Fransız belediyelerinin yetkilerini kısıtladı.

Anayasa Konseyinin kararına göre Fransa’daki belediyelerin devletin aldığı tedbirlerin dışında bir tedbir alması artık hukuka aykırı.

Fransız haber ajansı Agence France-Presse (AFP) tarafından duyurulan karar uyarınca belediyeler koronavirüs kapsamında yalnızca devletin kararlarıyla sınırlı kalacak.

Yüksek Mahkemenin bu kararı öncesinde, Fransa’daki Sceaux Belediyesinin aldığı maske takma kararı tartışmalara sebep olmuştu.

Fransa’daki karar CHP’li belediyelerin skandallarını hatırlatıyor

Türkiye’de de CHP’li belediyelerin tavrı, kamuoyunda benzer tartışmaların yaşanmasına sebep oluyor.

CHP’li belediyeler ilk olarak devletin yardım kampanyasından bağımsız olarak bir yardım kampanyası başlattı, üstelik bunu yaparken kanunlara aykırı olarak valiliklerden izin almadı.

“Adana’da Sahra Hastanesi yaptık” diye ortaya çıkan CHP’li belediyenin ise hastane olduğunu iddia ettiği yapı, fuar alanında kitap standlarının perdeyle çevrilmesinden ibaret olduğu anlaşıldı.

Böylece Adana Büyükşehir Belediyesinin, devletin sağlık politikasını tek elden yürütmesine engel teşkil edecek şekilde hareket etmesinin ötesinde bir skandal ortaya çıktı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi de valilik ve kaymakamlıklar tarafından başlatılan koordinasyon toplantılarında ekmek dağıtımı konusunda ayrı bir talepte bulunmamasına rağmen, kendi başına ekmek dağıtımı uygulaması başlattı.

Ücretsiz ekmek dağıtımları Vefa Sosyal Destek Grupları aracılığıyla yapılırken, CHP’li belediyenin devletin planlamasından ayrı hareket etmeyi tercih etmesi tepki topladı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın