Darbeci Sisi rejimi 1 haftada 19 İhvan üyesini idam etti

idam-mısır

Mısır’da Batı destekli darbeci Sisi rejimi idamlarla halkı sindirmeye çalışıyor. Bağımsız insan hakları örgütüne göre, Mısır’da askerî mahkemelerin idama mahkum ettiği sivil sayısı 2016’da 60 iken 2017’de bu rakam asgari 112’ye ulaştı. Geçtiğimiz günlerde ise Mısır’da darbe karşıtı 19 masum gencin idamına hükmedildi.

Mısır’daki insan hakları savunucuları bu kadar sivilin idama mahkum edilmesinin büyük bir vicdan azabı olduğunu ifade ederlerken verilen rakamların Mısır İnsan Hakları ve Özgürlükleri Koordinasyonu ve Kişisel Haklar Girişimi tarafından sağlandığı belirtildi.

İdam edip ailelere cenazelerini alın dediler

Mısır’ın kuzey şehirlerinden biri olan Kefrüşşeyh’te idam mahkumlarının ailelerinin yaşadıkları, idam davalarının korkunçluğunu gösterdi. Bir yıllık bir dava süreci için sevdiklerinin davalarına gidip gelenler için dava Mısır adalet sisteminin usulsüzlükleri yüzünden şüpheli ve güvenilmez bir duruma düştü. Çünkü aileler “ertesi gün gelin akrabanızın cesetlerini toplayın” talimatı taşıyan emir aldıklarını bildirdi. Lütfi Halil, Semih Abdullah, Ahmed Abdülhadi ve Ahmed Seleme’nin aileleri bu menfur talimatın İskenderiye hapishanesindeki bir polis memurundan aldıklarını söylediler.

Aileler darbeci Sisi’nin darbe karşıtı insanları korkutmak ve yıldırmak için idam kararlarını etkilediğini düşündüklerini söyedi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın