Savunma sanayi casusları bilgileri sızdırdı

45
Savunma sanayi casus ihale
Savunma sanayi casusları ihaleleri sızdırdı

Savunma sanayi ihale bilgilerini yabancı şirkete sızdırdılar

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın (MİT) bir yıldır Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile koordine yürüttüğü çalışmalarda eski bir SSB çalışanı ile çıkar ilişkisinde bulunan şirket temsilcileri tespit edildi. Eski SSB çalışanı yürütülen ihale, proje, tedarik ve maliyetleriyle ilgili bilgileri savunma sektöründe faaliyet gösteren ve yabancı firma temsilciliği yapan şirket yetkililere aktardı, bunun karşılığında da rüşvet aldı. Casuslar ise söz konusu bilgileri, temsilciğini yaptıkları firmalarla paylaştı, ihale ve projelerde avantaj sağladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, MİT Başkanlığı ile Ankara İl Emniyet Müdürlüğünce, savunma sanayi sektöründe yasa dışı ilişkilere bulaştıkları tespit edilen bir gruba operasyon yapıldığı belirtildi. 6 kişi gözaltına alındı.

Yüklü miktarda döviz ele geçirildi

Kurum çalışanları ile çıkar ilişkisinde bulunan şirket temsilcilerinden oluşan 6 casus gözaltına alındı. Şüphelilerden birinin eski proje müdürü olduğu ortaya çıktı. Operasyon kapsamında şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda yüklü miktarda döviz ele geçirildi. Evdeki dijital materyallere el konuldu.

Rüşvetle ihaleye fesat karıştırmışlar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, MİT tarafından savunma sanayiine yönelik yürütülen koruyucu/önleyici istihbarat operasyonları kapsamında rüşvet karşılığında ihaleye fesat karıştırdıkları tespit edilen şahıslar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Enerji casusları yakalanmıştı

Türkiye’nin ithalat yaptığı enerji devi yabancı bir şirkete gizli bilgileri sızdıran Emel Öztürk adlı enerji şirketi yöneticisi, siyasal ve askeri casusluk suçlamasıyla tutuklandı. Emel Öztürk, bir uluslararası özel şirkette genel müdür yardımcılığı yapıyordu, yani şirketin iki numaralı ismi pozisyonundaydı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü’nün yürüttüğü soruşturma kapsamında Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) ve İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün aylardır yürüttüğü araştırmalar sonucunda Öztürk’le birlikte çalışan beş hücre üyesine ulaşıldı. Öztürk’ün B. V. Y.’ye ülke ekonomimizi etkileyen ve milyarlarca dolar ekonomik kayba yol açan/açabilecek kozmik bilgileri e-posta yoluyla ilettiği belirlendi. Şüpheli Öztürk’ün bir elektronik posta yazışmasında “Yabancı dostlarımız bu ayki bilgileri bekliyor” şeklinde beyanda bulunduğu da saptandı. Emel Öztürk’ün ayrıca bir ülkenin başkonsolosluğunda görevli istihbaratçı G. S. isimli şahısla gönül ilişkisi yaşadığı ve elde ettiği gizli bilgileri bu şahısla da paylaştığı anlaşıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin