Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da Filistinlilere saldırdı

yahudi-yerleşimciler-batı-şeria-israil-filistin-araba (Demo)

Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da Filistinlilere saldırdı

Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria‘da Filistinlilere ve mülklerine saldırdı. Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Heyeti, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre bir grup Yahudi, Ramallah’ın doğusundaki Beit-İl yerleşim biriminin yakınlarındaki bir yolda seyir halindeki araca taşla saldırdı. Araçta bir Filistinli ile oğlunun yaralandığı açıklandı. Nablus’un güneyindeki Burin kasabasından Nemr Ebu Mahmud isimli Filistinli, AA muhabirine açıklama yaparak, Yitzhar yerleşim biriminden onlarca Yahudi’nin, kasabadaki evlere taş ve molotofkokteyli ile saldırdığını, ayrıca 2 ev ve 4 otomobilin camlarının kırıldığını söyledi. Ebu Mahmud, beldedeki Filistinlilerin saldırıya engel olmaya çalıştığını bildirdi. Fakat İsrail askerlerinin Filistinlilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz bombasıyla karşı koyduğunu aktardı. Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Yahudi Yerleşim Birimleri, Dosyası Sorumlusu Gassan Daglas da Burin’de bir eve 2 molotofkokteyli atıldığını kaydetti. Molotofkokteyli atılması sonucunda Burka köyü yakınlarında bir çocuğun yaralandığını ve Nablus’un güneydoğusundaki Beyta ile Selfit’in batısındaki Burukin kasabalarında Filistinliler ile Yahudi yerleşimciler arasında sürtüşme yaşandığını aktardı.

Yahudi yerleşimciler gece sokakları kendilerine tahsis ediyor

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Yahudi Yerleşim Birimleri Dosyası Sorumlusu Gassan Daglas, yaşanan olaylar için “Yahudilerin gece sokakları sadece kendilerine tahsis etme girişimi” diye konuştu ve bu tür saldırıların artabileceğini belirtti. İsrailli insan hakları kuruluşu B’Tselem’de çalışan araştırmacı Nasr Nevacia, Yatta kasabasının doğusunda Filistinlilere ait Susiya yerleşim yeri yakınlarındaki bir mağarada yaşayan 6 kişilik bir aileye saldırdığını ve onları mağara dışına attığını bildirdi. Filistin haber ajansı olan WAFA ise Yahudi yerleşimcilerin Beytüllahim’in doğusundaki Tuku kasabası yakınlarında Filistinlilerin araçlarına taşla saldırdığını duyurdu. WAFA, Yahudi yerleşimcilerin Beytüllahim’in güneyindeki Etzion kavşağını da trafiğe kapattıklarını bildirdi. Diğer yandan, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye WAFA’ya açıklama yaptı. Iştiyye’nin açıklamasında, Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’daki ana yollarda Filistinlilere saldırılarını kınadığı belirtildi. Iştiyye, ABD’yi söz konusu saldırıları kınamaya ve yerleşim birimlerini genişletme arzusunu frenlemek için acil tedbir almaya çağırarak, Birleşmiş Milletlerden (BM) de Filistin halkını korumasını ve bu tür saldırıları gerçekleştiren yerleşimcilere uluslararası seyahat yasağı getirilmesini istedi.

Yahudi yerleşimciler Filistinli

Yahudi yerleşimciler Filistin topraklarını işgal ediyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın