Scroll Top

AB sınırındaki mülteci çocukların paylarına gene şiddet düşüyor

eurapa refugess

Mülteci ve göçmenlerin gelişindeki önemli bir düşüşe rağmen çocuklar hala AB sınırlarında aşırı polis şiddetine maruz kalırken sığınma hakkına erişmenin veya ebeveynleriyle yeniden birleşmenin giderek zor olduğunu düşünüyor.

Avrupa’daki mülteci ve göçmenler, ülkelerin temel haklara ve uluslararası yükümlülüklere tam saygı göstermesini beklerken göç akışlarının yönetilme yeteneklerini de test ettiler.

Deniz üzerinden tehlikeli yolculukları sırasında kurtarma operasyonlarındaki zorlukları iyi bilinmekle birlikte sınır muhafızlarının kara sınırlarındaki tutumu ve davranışları da tam olarak belgelenemedi.

Ülkeler, kendi bölgelerine kimin girip çıkacağını kontrol etme ve düzenleme konusunda ayrıcalığa sahip. Batı Balkanlar’da sığınma başvurusunda bulunmak için Yunanistan, Macaristan, Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’ya (FYROM) ulaşmaya çalışan mülteciler ve göçmenler çoğu kez sınır ötesi sınırlara itiliyor.

Belgrad’daki Çocukları Koruyun (Save The Children) örgütü, 2018’de çocukları içeren 1.376 tanık ifadesi topladı; bunlardan 934 vaka refakatsiz ve ayrı çocuklar tarafından bildirildi. Polis ya da gardiyanlar tarafından aşırı güç kullanımı, çocukların dahil olduğu 515 vaka, bunların 436’sı yalnız seyahat eden çocukları içermektedir.

Aileleriyle birlikte veya yalnız başına seyahat eden çocuklar, bazı durumlarda atıklarla karşılaştığını, sınır muhafızları tarafından dayak atıldığını, tekmelendiğini, sık sık coplarla şiddete uğradığını bildirdi. Köpekler tarafından kovalanıp ısırıldılar ve küçük düşürüldüler, bazen de kıyafetlerini ve ayakkabılarını çıkarmaya zorlandıklarını belirttiler.

İfadelere göre, bazı sınır muhafızları biber gazı kullanıyor, mültecilerden ve göçmenlerden telefon alıp onları parçalara ayırıyor, para ve diğer değerli eşyalarını alıyorlardı. Çocuklar ve aileler, bazen su ve yiyeceklerden mahrum bırakılıyorlardı.

On yaşındaki bir Afganistanlı erkek çocuk, çocukları, genç kızları ve iki yaşlı kadını da içeren geniş ailesiyle 19 kişilik bir grup halinde Hırvatistan’a giderken yaşadığı olayı anlattı; “Gece sınırı geçiyorduk. Korkmuştum ve diğer çocuklar da vardı. Bir şey göremedik. Sonra polis devriyesi ortaya çıktı. “Dur” dediler ve sonra bizi aradılar. Biraz paramız ve telefonumuz vardı. Paramızı aldılar – bizden çaldılar – ve telefonlarımızı da. Onlardan biri şöyle dedi: “Seni şimdi dövmeyeceğiz ama bir daha gelirsen…” ve sonra tekrar gelirsek bizi nasıl döveceğini gösterdi. Bence onlar kötü insanlar.”

Afganistanlı bir aile, Yunanistan’daki bir mülteci merkezinde aylarca geçirdikten sonra bir yaşındaki bebekleriyle seyahat etti: Hırvat polisi tarafından yakalandık. Telefonlarımızı aldılar, kırdılar ve paramızı aldılar. Bozuk telefonlarımızı bize geri verdiler ve bizi Bosna’ya geri ittiler. Bosna polisi bizi Sırp sınırına sürdü ve Sırbistan’a geri dönmemizi söyledi.

Benzer gönderiler