Scroll Top

ABD’de ırkçılık karşıtı haberler yapan El Salvador’lu gazeteci tutuklandı

manuel-duran-800x450

ABD’de göçmenlerle ilgili haberler yapan gazeteci önce tutuklandı sonra göçmen bürosu tarafından alıkonuldu.

ABD’nin Tennessee eyaletinde tutuklanan ve bir göçmenlik gözetim evine konulan gazeteci Manuel Duran Ortega’nın avukatları geçtiğimiz Pazartesi günü hükümetin gazetecilik faaliyetlerini baskı altında tutmaya çalıştığını ve konuşma ve basın özgürlükleri haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Martin Luther King anmasında gözaltına alındı 

Nefret gruplarını ve diğer aşırılıkçıları izleyip faaliyetlerini ifşa eden Alabama merkezli Southern Poverty Law Center’a (SPLC) bağlı avukatlar federal mahkemeye Martin Luther King’in suikaste uğramasının 50. yıl anmasına denk gelen 3 Nisan’da Memphis şehrinde düzenlenen bir gösteri sırasında tutuklanan Duran’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

SPLC’den bir avukatın aktardığına göre, 42 yaşındaki Duran İspanyolca yayın yapan Memphis Noticias isim medya kuruluşu için çalışıyordu. Polis ve onların federal göçmenlik bürosu yetkilileri ile olan işbirliğine ilişkin soruları gündeme getiren yazılar kaleme alıyordu. SPLC’den kıdemli avukat Michelle Lapointe “Yazılarında kolluk kuvvetlerine karşı eleştireldi ve şimdi bunun intikamı alınıyor.” dedi.

Memphis Polis Teşkilatı’ndan bir sözcü ve bir federal göçmenlik yetkilisi Duran’ın gazeteciliğinin tutuklanmasıyla hiçbir ilişkisinin olmadığını ısrarla vurguluyor.

Mahkeme belgeleri Duran’ın 3 Nisan’da gerçekleşen bir protestoyu takip ettiği sırada hukuksuz bir şekilde tutuklandığını belirtiyor. Kamu düzenini bozmak ve otoyolun kapatılması suçlamaları düştü, ancak yine de hapisten çıktıktan sonra göçmenlik çalışanları tarafından alıkondu.

Benzer gönderiler