Scroll Top

ABD’deki siyahiler, ırkçı saldırılara maruz kalma endişesiyle yaşıyor

abd-de-siyahilere-yonelik-irkci-saldiri

ABD’deki siyahiler, ırkçı saldırılara maruz kalma korkusu içinde. ABD’de yapılan anket, New York’un Buffalo kentindeki bir süpermarkette siyahilere karşı yapılan silahlı saldırı sonrası Afro-Amerikanların ırkçı tehlikelerden duyduğu endişenin boyutunun arttığını ortaya koydu. Washington Post-Ipsos anketine göre, Buffalo’daki 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası, her 10 siyahi Amerikalıdan 8’i, ırkçı saldırıların artmasından korkuyor. Ankete katılan Afro-Amerikalılar, ülkede George Floyd’un polis tarafından öldürülmesini takip eden protestolar sonrasında polisin siyahilere davranışları konusunda “çok az” gelişme olduğu konusunda ortak görüş bildirdi. Vurulan 13 kişiden 11’i siyahi olan Buffalo saldırısı sonrası, Afro-Amerikan kitlenin sadece yüzde 10’u ırkçılık sorununun yaşamlarının bir döneminde düzeleceğini umduğunu, yüzde 53’lük bir çoğunluk daha da kötüleşeceğini ifade etti. Ankete göre, siyahi Amerikalıların yüzde 70’i, beyaz Amerikalıların en az yarısının beyaz üstünlükçü inançlara sahip olduğunu, yüzde 75’i ise beyaz üstünlükçülerin kendileri için “büyük bir tehdit” olduğunu düşünüyor. Anket sorularını cevaplayan siyahilerin yüzde 63’ü silahlara kolay erişimin nefret suçu işleyen insanlara “büyük ölçüde” katkıda bulunduğunu belirtirken yüzde 57’si “kişisel aile ve yetiştirilme tarzı” konusunda aynı şeyi söyledi.

abd ırkçı saldırı siyahi
ABD’de siyahiler, ırkçı saldırılara maruz kalma korkusuyla yaşıyor

Neler yaşandı?

ABD’de yapılan anket, New York eyaletine bağlı Buffalo şehrinde Cumartesi günü gerçekleştirilen ve 10 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının sonrasında yapıldı. Irkçı saldırının ardından yetkililer, şüphelinin saldırı öncesi olay yerine giderek hazırlık yaptığını; özellikle siyahların yoğun olarak yaşadığı bölgeyi seçtiğini ve siyahları hedef aldığını söyledi. 18 yaşındaki şüpheli Payton Gendron, olayın ardından yakalanarak tutuklandı. Gendron’un saldırı düzenlemek için 320 kilometre mesafeden arabayla geldiği açıklandı. Saldırı, “ırkçı motivasyonla yapılan şiddet içerikli radikal bir eylem” olarak soruşturuluyor. Buffalo Belediye Başkanı Byron Brown da, saldırganın “mümkün olabildiğince fazla sayıda siyah kişiyi öldürmeyi” hedeflediğini söyledi.

Sosyal medya ırkçılığa kayıtsız kalıyor

Afro-Amerikalıların yüzde 52’si sosyal medyanın nefret suçlarına büyük ölçüde katkıda bulunduğu ve yüzde 45’i okullarda yeterince hoşgörü öğretilmediği tespitinde bulundu.

Benzer gönderiler