ABD’li 300 papaz 1000’den fazla çocuğa sistematik cinsel istismardan suçlanıyor

Screenshot_5

14 Ağustos’ta büyük jüri tarafından yayınlanan yeni raporda ABD’nin doğu eyaletinde bulunan Pensilvanya’da psikopos bölgesindeki altı Katolik kilisesinden 300’den fazla “sapık papaz” 1000’den fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan suçlanıyor.

Eyalet Başsavcısı Josh Shapiro, Salı günü düzenlediği basın toplantısında, 1000’den fazla çocuk mağdurun kilisenin kendi kayıtlarından tanımlanabileceğini ve büyük jürinin sayının daha fazla olduğuna inandığını söyledi.

“Kayıtları kaybedilen veya ortaya çıkmasından korkan çocukların gerçek sayısının binlerce olduğuna inanıyoruz.” Pennsylvania Yüksek Mahkemesi tarafından verilen ve büyük jüri tarafından ortaya çıkarılan rapor, sistematik kilise liderlerinin altı yıldan fazladır örtbas etme çabalarının sürdüğünü belirtiyor.

Raporda, bu Katolik psikopos bölgesindeki kilise liderlerinin, kilisenin korunmasına daha fazla ilgi duyduklarını ve sapık rahiplerin kurbanlarına daha fazla yardım ettiklerini söylüyor.

Raporda, “Temel şey çocuklara yardım etmek değildi, ama skandaldan kaçınmak içindi.” dedi. “Rahipler küçük erkeklere ve kızlara tecavüz ediyorlardı ve onlardan sorumlu olan Allah adamları hiçbir şey yapmadılar: Onlar her şeyi sakladılar.”

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın