Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği ‘kaygı’sı

837082

“Terör örgütü PKK yandaşları tarafından saldırıya uğrayan cami”. Almanya haberlerimizde sık sık kullandığımız bu cümle artık AB’nin en büyük ülkesinin bir normali oldu.

Bugün de Almanya’nın başkenti Berlin’de Mescid-i Aksa Camii bir saldırıya uğradı. PKK yandaşları terör örgütünün renklerini simgeleyen boyalarla saldırdı. Alman polisinin izlediği bu saldırılar artarak devam ediyor.

Alman hükümetinin gündemindeyse Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) camilerinin Türkiye ile ilişkileri var. Merkel hükümeti, PKK şubesi gibi çalışan Sol Parti’nin soru önergesi üzerine  bu ilişkiden “kaygılandığını” açıkladı. Merkel hükümetini kaygılandıran Türkiye’nin siyasi nüfuz kullanmasıymış.

DW Türkçe’nin haberine göre Sol Parti Federal Meclis Grubu’nun önergesine kaygılandığını açıklayan Alman hükümeti buna neden olarak DİTİB camilerinde Türkiye’nin Suriye’de terör örgütü PKK’ya karşı giriştiği operasyonun desteklenmesi için çağrıda bulunmasının endişeye sebep olmuş.

Almanya’nın kaygılanması aslında son derece normal: Zira Almanya’nın da terör örgütü olarak kabul ettiği PKK ile mücadele yöntemleri biraz ilginç. En son PKK elebaşlarından birinin katılımıyla miting düzenlenmesine izin verdiler. PKK’lılar istedikleri gibi terör örgütü propagandası yapabiliyor.

Merkel hükümetinin açıklamasında, Türkiye’nin terörle mücadelesine destek verilmesinin anlaşmazlıkların Alman toplumuna taşınmasına veya mevcut gerginliklerin artmasına katkıda bulunduğu ifade edildi. Sene başından bu yana yaklaşık 40 caminin saldırıya uğramasının sorumlusu(!) da ortaya çıkıyor bu cevapla. Alman hükümetine göre DİTİB camileri saldırıya uğramayı hak bir anlamda hak ediyor.

“Federal hükümetin DİTİB camilerindeki imamların Diyanet tarafından dini hizmetleri aşan görevlere dâhil edilmesine karşı olduğu” açıklamasıyla Merkel hükümetinin İslam’ın alanının nerede başlayıp nerede bittiği konusunda da bir fikri olduğunu öğreniyoruz.

Sol Parti’nin DİTİB camilerini hedef göstermek ve PKK’ya destek olmak için verdiği soru önergesine verilen cevaplar Türkiye karşıtlığının [şimdilik] bir şahikası olarak görünüyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın