Scroll Top

Almanya’da polis Neo-Nazilerin saldırısını izlemekle yetindi

3f9e330cf2fd86c1f7b6

Almanya’nın doğusunda bulunan Chemnitz kentinde Yavuz Kaya’ya ait fırının cam ve duvarlarına ırkçı yazılar yazıldı.

“Sieg Heil”, “Tod und Hass der BSG” (BSG’nin ölüm ve nefreti) gibi yazılar yazıp gamalı haçlar çizen üç Neo-Nazi, güvenlik kameralarına yakalandı.

Altı güvenlik kamerası, saldırıyı an be an kaydetti. Saldırganlar buna rağmen henüz belirlenemedi. Yavuz Kaya’nın işyerine saldıran kisiler aranırken basına sızan güvenlik kamerası görüntüsünde polisler yer alıyor.

Kamera görüntülerine göre bir polis aracı olay yerine gelmesine rağmen, Neo- Nazilerle sadece sohbet edip uzaklaşıyor, herhangi bir islem yapmıyor.

Görüntülerin basına sızmasıyla zor durumda kalan polis, “Bölgedeki ırkçılara müsamaha gösteriyor.” eleştirilerinin yoğun olduğu bir bölgede yine bir skandal yaşandığı şüphesi doğurdu ve bu görüntüler internette hızla yayıldı.

Görüntüler, “Polis, saldırıları izlemiş” yorumlarına neden oldu. Yorumlar üzerine Chemnitz Emniyet Müdürlüğü bir açıklama yaptı ve polisin olay yerine gidip gelmesinin saldırıdan önce gerçekleştiğini savundu.

“Kamera saati yaz saatine ayarlı oldugu için, görüntülerde yer alan saat kaydı yanlış” açıklaması yapan polise göre ırkçılar işyerine, polis geldikten 15 dakika sonra saldırdı.

Ellerinde biralar olan Neo-Nazilerin tavırlarından şüphelenilmediğini belirten polis, bu nedenle herhangi bir kimlik kontrolü de yapılmadığını açıkladı.

Benzer gönderiler