Scroll Top

Almanya’da vatandaşlık standardı: Tokalaşmak

Almanya-musluman-kadina-vatandaslik-vermedi

Almanya erkek memurla tokalaşmayan Müslüman kadına vatandaşlık vermedi

Almanya erkek memur ile tokalaşmak istemeyen kadının, vatandaşlık başvurusunun geri çevirdi. Müslüman bir kadının Alman vatandaşlığı başvurusunu, memurla tokalaşmadığı gerekçesiyle reddetti. Vatandaşlık başvurusu geri çevrilen kadın, gerekçeyi mektupla öğrendi. Almanya’nın Baden Württemberg eyaletine bağlı Rastatt kaymakamlığı, Müslüman bir kadının vatandaşlık başvurusunu aldı. Ancak başvuruyu değerlendiren kaymakamlık, Müslüman kadının vatandaşlık talebini reddetti. Adresine gelen mektupla dosyanın geri çekildiğini öğrenen kadın, tokalaşmamasının asıl gerekçe olduğunu gördü. Mektupta tokalaşmanın Almanya’da vatandaşlık almak için şart olduğu açıklandı. Ayrıca toplumdaki sosyal ve hukuki anlamı dolayısıyla Alman hayat tarzının bir parçası olduğu ifadesi yer aldı. Alman vatandaşı olmak isteyen birisinin karşı cinsten diye biriyle tokalaşmadığı görülürse, bu kişinin Alman hayat tarzına ayak uyduramayacağı düşüncesinden dolayı vatandaşlık alamayacağı belirtildi. Böylece Almanya’da vatandaşlık şartlarına tokalaşma eklendiğini öne sürmüş oldu.

Almanya-da-vatandaslik-inanca-gore-veriliyor
Almanya’da vatandaşlık şartı olarak tokalaşmak 

Tokalaşmak Almanya’da vatandaşlık şartı

Mektupta, ilgili memurla tokalaşmamasının Alman hayat tarzına aykırı olduğu gibi tokalaşmanın Alman anayasasına göre vatandaşlık için şart olduğu da ifadeleri de yer aldı. Mektupta, Alman vatandaşlığına geçiş için Alman hayat tarzının benimsendiğinin ispat edilmesi gerektiği, ayrıca, Alman anayasasının temel ilkelerine uyulması gerektiği ifadesi de yer alıyordu. Böylece kaymakamlık tokalaşmanın Alman anayasasının temel ilkeleri arasında olduğu ima etti.

Almanya’da vatandaşlık almak artık keyfi şartlara tabi

Rastatt kaymakamlığı: “Sizin ifadenize göre, siz bir Müslümansınız ve sizin dininde kadınlar erkeklerin elini sıkmaz. Ancak, tokalaşma Almanya’da başka bir kişisel özelliğe bakılmaksızın selamlaşma ve vedalaşma ritüelidir. Tokalaşmanın yüz yılları bulan bir uygulaması vardır. Alman kültüründe bir kimseyi selamlamak için tokalaşmak vardır. Tokalaşma, toplumdaki sosyal ve hukuki anlamı dolayısıyla Alman hayat tarzının bir parçasıdır. Alman vatandaşı olmak isteyen kişi, karşı cinsten diye biriyle tokalaşmaz ise Alman hayat tarzına ayak uyduramamış demektir.” Mektupla ilgili mahkeme, kararı verdikten sonra ise: “Yukarıda belirtilen sebeplerle sizin Alman hayat tarzını benimsemediğiniz anlaşılmıştır. Kadın-erkek eşitliği Alman anayasasının temel ilkesidir. Siz tokalaşmayı reddederek kadın-erkek eşitliğine inanmadığınızı göstermiş oldunuz.” ifadelerini beyan etti.

Benzer gönderiler