Scroll Top

Macaristan iade etti, eski Raf lideri Mahler 89 yaşına kadar Alman cezaevinde kalacak

39136714_303

Macaristan eski Raf liderini Almanya’ya teslim etti. Horst Mahler 89 yaşına kadar Alman hapishanelerinde yatacak. Mahler’in cezaevinde yatma nedeni Yahudi Soykırımı’nı inkar etmesi.

Macar haber ajansı MTI’nın polis kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre 81 yaşındaki eski terörist ve avukat  Salı günü Budapeşte havalimanında Alman yetkililere teslim edildi.

Berlin’e varışında avukatları tarafından karşılanan Mahler daha sonra Brandenburg hapishanesine götürüldü.

Horst Mahler siyasi kariyerine 1960’da Batı Almanya’da sol örgüt ve yapılanmalarda başladı. 1960’ların sonu 1970’lerin başındaki fırtınalı dönemde Kızıl Ordu Fraksiyonu(RAF) adlı şehir terör örgütünü kuran Andreas Baader ve Gudrun Ensslin’in de aralarında bulunduğu bir çok önde gelen sol figürün avukatlığını yaptı. Daha sonra kendisi de RAF örgütüne dahil olan Mahler, örgütün banka soygunu, fidye eylemlerinin bazılarında yer aldığı için 1970’lerde hapse girdi ve burada sağ fikirleri benimsedi.

79 yaşında yaşı nedeniyle hapisten çıktı mahkeme itiraz etti 

Almanların Yahudileri sistematik olarak soykırıma tabi tuttuğu iddialarını reddettiği için Yahudi düşmanlığı ve ırksal nefret yaymak ile suçlanan Mahler, bir Alman mahkemesi tarafından 10 yıl hapise mahkum edildi. İki yıl önce sağlık sorunlarından dolayı serbest bırakıldı ancak mahkeme daha sonra Kahler’in hapse geri girmesi gerektiğine hükmedince Macaristan’a kaçarak siyasi sığınma istedi. Mahler sığınma talebine gerekçe olarak da Almanya’da fikirlerini özgürce ifade edemediği ve tehdit altına olduğunu söyleyerek siyasi sığınma istemişti.

Benzer gönderiler