Scroll Top

Almanya’da yakalanan üsteğmen ordu siyaset ilişkilerini geriyor

FILE PHOTO: German Defence Minister von der Leyen visits the 291st fighter squadron in Illkirch-Graffenstaden near Strasbourg

Almanya’da geçen hafta Alman Kara Kuvvetleri’nde görevli Nazi sempatizanı bir üsteğmenin tutuklanması ordu ve siyaset ilişkilerinde gerilime yol açacağa benziyor. Üstteğmenin Suriyeli mülteci kimliğinde ülkenin önde gelen bazı siyasetçilerine karşı suikast planladığı iddiasıyla başlayan soruşturma derinleştikçe davayı takip edenleri ve özellikle Alman kamuoyunu şaşırtan gelişmeler yaşanıyor.

Alman Ordusu Nazi dönemini mi özlüyor? 

Tutuklanan üsteğmenin görev yaptığı Fransız-Alman Müşterek Tugay’ında en az 5 askerin dahil olduğu Nazi sempatizanı bir ağın üyesi olduğu ve ordu yönetiminin Alman Silahlı Kuvvetleri içindeki aşırı sağcı, ırkçı ve şiddet yanlısı yapılanmalara dair sayısız ihbarları ya hasıraltı ettiği ya da başlatılan soruşturmaların sonuça ulaştırmadığı haberlerinin ardından bu defa da Alman Silahlı Kuvvetleri’ne  ait bazı kışlalarda Nazi dönemine ait bayrak, flama, resim, miğferlerin açıkça sergilendiği ihbarlarının ardından tüm kışlalarda arama yapılmasına karar verildi.

Hatıra olarak saklanıyormuş.

Alman Silahlı Kuvvetleri Genel Müfettişliği tarafından verilen talimatlar uyarınca yapılan aramalarda ülkenin güneybatısındaki Donaueschingen şehrinde bulunan Fürstenberg kışlasında Nazi döneminde kullanılan mihverlerle dolu bir dolap bulundu. Der Spiegel’in bildirdiğine göre ayrıca kışlanın bazı yerlerinde 2. Dünya Savaşı dönemi Alman ordusu Wehrmacht askerlerine ait fotograflar, madalyalar ve başka semboller de bulundu. Alman Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada kışlada bulunan malzemelerin Alman yasaları uyarınca cezaya tabi Nazi Partisi sembolleri değil, düzenli ordu Wehrmacht’a ait semboller olduğu açıklandı.

Savunma Bakanı, ordu yetkililerini örtbasla suçladı. 

Mevcut Alman kanunları  1933-1945 arası ülkeyi yöneten Nazi Partisi’nin gönüllülerden oluşan silahlı birlikleri olan Waffen SS ile  zorunlu askerlik kanunları uyarınca askere alınanlardan oluşan düzenli ordu Wehrmacht arasında her alanda ayrım yapıyor. Ancak Savunma Bakanı Bayan Von der Leyen geçen hafta yaptığı açıklamada modern Alman ordusunda Wehrmacht’a hürmet gösterilmesini, yüceltilmesini hiçbir şeklide tolere etmeyeceğini açıkladı. Von der Mayer ayrıca son günlerde  üst üste patlak veren olayların münferit olarak nitelendirilemeyeceğini, ordudaki bazı üst düzey subayların “ekip ruhunu” tamamen yanlış anlayarak, skandalların üstünü örtmeye çalıştığını iddia etti.

Benzer gönderiler