Scroll Top

Özel Haber: Avrupa’nın mülteci karnesi sıfırla dolu

s-f21ae3c873732aad59b88b4dee987f6573e77d98

Dünya Mülteciler Günü nedeniyle, Avrupa ülkelerinde mültecilerin durumunu anlatan haberlerimizi kısaca hatırlatmak istedik. Üzülerek söylemek isteriz ki bu haberde konu aldığımızdan çok daha fazla haber var ve maalesef bu haberlerin tamamı mültecilerin aleyhine.

Almanya

Alman InfoMigrants internet sitesi, çocuk yaştaki mültecilerin hayata tutunabilmek için fuhuş ve uyuşturucu batağında olduğunu ortaya çıkartan bir araştırma yayınlandı.

Almanya Federal Göçmen ve Mülteci Dairesinin (BAMF) küçük yaşta mülteci çocuklarını sınır dışı ederek, onları Fas’ta inşa edeceği konutlarda tutmayı planladığı ortaya çıktı.

Fransa

Calais Belediyesinin aldığı karara göre mülteci kampında yemek dağıtmak ve seyyar tuvalet kurmak mültecilerin toplanmasını engelleme gerekçesiyle yasaklandı.

Fransa’nın başkenti Paris’te mültecilerin gece konaklamak için kaldıkları metro istasyonlarının altına ve iki istasyon arasındaki bazı bölgelere tel çit döşendi.

İngiltere

Mülteci korkusu AB’den ayrılma referandumunda ‘Evet’ çıkmasını sağladı.

Avusturya

Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka Alman Die Welt gazetesine verdiği mülakatta, sınırların mültecilere kapatılacağını “Sınırlar uygun biçimde korunamadığı sürece, hükümet ulusal önlemlere başvuracaktır” sözleriyle ifade etti

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, mülteci ve göçmenler için Kuzey Afrika’da kamplar kurulmasından yana olduğunu söyledi.

İtalya

Uluslararası sivil toplum örgütü ‘Save the Children’, İtalya’nın 2011 ile 2016 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde ülkeye gelen 62 bin 672 refakatsiz mülteci çocuğu sınır dışı ettiğini açıkladı.

11 Ekim 2013’te yaşanan ve 60’ı çocuk 268 kişinin ölümüyle sonuçlanan mülteci faciasında can kayıplarının fazla olmasının İtalya ile Malta arasındaki “mültecileri kimin kurtaracağı” tartışmasının uzamasından kaynaklandığı ortaya çıktı.

İsveç

Yüzlerce mülteci çocuğun, ailelerine ülkeden sınır dışı edilecekleri bilgisi verildikten sonra şuursuz, baygın bir hale geçtikleri tespit edildi.

Sığınma başvurusunun sonucunu bekleyen 18 yaşından küçük ve yanında ailesi olmayan Afgan mülteciler arasında eroin kullanımının %10 oranına yaklaştığı ortaya çıktı.

Yunanistan

“Gerçek bir toplama kampı işlevi gören mülteci kampları var.”  Papa bu sözü Yunanistan’daki mülteci kamplarını Nazi dönemindeki toplama kamplarına benzetmek için kullandı.

Yunanistan’ın Sakız Adası’nda, sınır dışı edileceğini öğrenince sinir krizi geçiren ve dört ay önce adaya geldiği belirtilen Suriyeli bir erkek, üzerine benzin döküp kendini ateşe verdi.

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Milan Chovanec, Çek gazetesi Pravo’ya verdiği söyleşide Avrupa Birliği(AB)tarafından konulan mülteci kotası sistemine karşı olduğunu  ve 12 mülteci kabul ettiklerini bir tane bile fazla mülteci almayacaklarını açıkladı.

Macaristan

160 Kilometrelik bir alana inşa edilen elektrikli tel örgülerle mültecilerin sınırından geçmesine müsaade etmemeyi amaçladı.

Benzer gönderiler