Scroll Top

Avrupa’nın şımarttığı PKK Alp Dağları eteklerinde ideolojik kamp açmış

220320171439513475599_3

Avrupa Birliği’nin PKK’yı şımartması sadece Suriye ve Türkiye’deki faaliyetleriyle sınırlı kalmıyor. Europol’un açıkladığı rapor PKK’nın Avrupa’da Türklere ve Türklerin kurumlarına yaptığı saldırıların artışa geçtiğini gösteriyor.

Avrupa polis teşkilatı Europol’un “AB Terörizm Durumu ve Trendi 2017 Raporu”, AB Dönem Başkanı Malta’da yapılan bir toplantıyla açıklandı.

2016’daki olayları kapsayan rapora göre, terör örgütü PKK’nın Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde Türk kurumlarını, kültür merkezlerini ve mülkleri hedef alan bir dizi saldırı gerçekleştirdiği; bağış toplama, propaganda ve örgüte üye kazandırma faaliyetlerine devam ettiği bildirildi.

Raporda PKK’nın Avrupa’da gerçekleştirdiği saldırılara da yer verildi. Buna göre, bölücü terör örgütü bazı AB ülkelerinde Türk kurumlarını, kültür merkezlerini ve mülkleri hedef alan bir dizi saldırı gerçekleştirdi.

Fransa’da Türk hükümet binalarına ve kültür derneklere karşı el yapımı bombayla yapılan beş saldırı bildirdi. Belçika’da kundakçılık ve patlayıcı madde kullanımını içeren olaylar kayda geçti.

Almanya’da da çeşitli olaylar yaşanırken, bunların çoğu PKK karşıtı ve yanlısı gösteriler sırasında meydana geldi. Almanya’da Türk malları ve kurumları yanıcı maddeler kullanılarak tahrip edildi. Bir kundaklama vakasında, en az 2 milyon avroluk hasar oluştu. 2016 yılının Ağustos ayında Nürnberg şehrinde üç kişinin karıştığı bir olayda bir kişi bıçaklandı.

Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Romanya ve İsviçre’de PKK’nın bağış toplama, propaganda ve örgüte üye kazandırma faaliyetlerine devam ettiğini bildirdi.

Fransa’da PKK’nın Fransa Kürt Konseyi (CDK-F) ve Kürdistan Enformasyon Merkezi (CIK) ile bazen şiddet kullanarak para toplayan gizli bir şubeyi işlettiğini rapor etti. Yalnızca Fransa’da toplanan paranın, 5.3 milyon avroya ulaştığı sanılıyor.

İtalya’da çatışma bölgelerindeki Kürt gruplara katılmak veya Avrupa’da PKK aktivisti olmak için Kürt göçmenler arasında üye kazandırma faaliyetleri yapıldığını bildirdi.

Buna ek olarak İsviçre, PKK’nın 2016’nın ikinci yarısında Alp Dağları eteklerindeki bölgelerde gençler için bir dizi ideolojik eğitim kampı düzenlemiş olabileceğini rapor etti. İsviçre’de “16 Nisan referandumuna hayır” etkinliği düzenleyen PKK yandaşları “Erdoğan’ı öldürün (Kill Erdoğan” yazılı bir afiş asmışlardı. İsviçre Başsavcılığının yaptığı soruşturmada mitingi organize edenlere bir suçlama yapılmayacağı açıklanmıştı. 

DHKP-C’nin ise AB’de hiç saldırı gerçekleştirmediği, ancak bazı AB ülkelerinde Türkiye’deki operasyonlara mali ve lojistik destek sağlayan bir ağı muhafaza ettiği kaydedildi. Örgütün AB’deki yapısının, yasal olarak kurulmuş dernekler altında faaliyet gösterdiği, 2016’da bir Hollanda vatandaşının terörizme finans sağlanması suçlamasıyla Almanya’da tutuklandığı belirtildi.

Benzer gönderiler