Scroll Top

Avusturya Temyiz Mahkemesinden Facebook’a darbe

facebook2-2

Facebook, Twitter, Instagram başta olmak üzere milyonlarca insanın kullandığı sosyal medya şirketlerini sıkıntılı günler bekliyor. Almanya’da “nefret içerikli paylaşımları” kaldırmayan şirketlere verilecek 50 milyon Euro’ya kadar ceza verilmesini içeren yasa tasarısı gündeme gelmişti. İngiliz Milletvekilleri sosyal medya şirketlerinin kanun tanımaz tavrını eleştirmişti. Benzer bir haber Avusturya’dan geldi. Avusturya’da temyiz mahkemesi, sosyal paylaşım sitesi Facebook’un “nefret söylemi” içerdiği iddia edilen tüm mesajları kaldırması gerektine hükmetti.

Başkent Viyana’daki mahkemeye bu talebi içeren başvuru, Yeşiller Partisi tarafından yapılmıştı. Yeşiller Partisi, lideri Eva Glawischnig aleyhine Facebook’ta sahte bir hesap üzerinden paylaşılan ve hakaret içeren mesajların kaldırılmasını istemişti.

Temyiz mahkemesinin kararının uluslararası çapta yansımaları olabileceği bildiriliyor. Zira Viyana Ticaret Mahkemesi Aralık ayında aldığı kararda, Facebook’un bu nefret mesajlarını, sadece Avusturya genelinde engellemesini talep etmişti.

Temyiz mahkemesinin yeni kararı  ise sosyal paylaşım sitesi Facebook’un bu mesajları dünya çapında kaldırması gerektiğine hükmetti. Mahkemenin kararını yorumlayan Avusturya Yeşiller Partisi’nin milletvekillerinden Dieter Brosz, Faceook’un sosyal platformdan çok daha fazla, etkili bir şey olduğunu söyleyerek, sitenin “nefret söylemi” içeren mesajların engellenmesinde sorumluluk alması gerektiği uyarısını yaptı.

Avrupa Birliği’nin de tüm üye ülkeleri kapsayacak benzer bir plan üzerinde çalıştığı biliniyor.

Benzer gönderiler