Scroll Top

Ayrımcılığa uğradığını iddia ettiği YouTube’un genel merkezine saldırdı

180403-justin-youtube-hero_ztcdut

Video platformu YouTube’un ABD’nin California eyaletinde bulunan merkezinde silahlı saldırıda bulunan saldırgan 4 kişiyi yaraladıktan sonra intihar etti.

Saldırının gerçekleştiği yer, saldırganın kimliği ve saldırının motivasyonu yaşanan saldırının basit bir adli vaka olmadığını gösteriyor.

San Bruno Polis Şefi Ed Barberini, silahlı saldırgan olduğuna inanılan bir kadının binada bulundu ölü bulunduğunu ve ölümün “kendisi tarafından açılan bir yaradan kaynaklandığını” söyledi.

Önce aile içi kavga dendi

Zanlının kimliği ABC televizyon kanalı tarafından Nasim Aghdam olarak açıklandı. Ayrıca ABC’ye konuşan iki polis, olayın terör ile bir ilişkisinin olmadığını, aile içi bir kavganın sonucu yaşandığını söyledi.

Durumu kritik olan 36 yaşındaki yaralının Aghdam’ın erkek arkadaşı olduğu öne sürüldü.

Genel merkez binası, YouTube’un ve Google’un sahibi olan Alphabet şirketine ait.

Yeni bir dönemin işareti mi?

Amerikan basınında zanlı olarak ismi açıklanan Nasim Aghdam, 39 yaşında, İran asıllı bir Kaliforniyalı.

YouTube’da bir kanalı olan Aghdam’ın kendi internet sitesinde YouTube’u videolarına ayrımcılık yapması ve filtre uygulaması yüzünden eleştirdiği görülüyor.

YouTube, Facebook ve Instagram Nasim Aghdam’ın hesabını kapattı. Nasim’in İran asıllı bir Azeri olduğu ve ABD’ye yerleştiği ortaya çıktı.

Nasim’in YouTube’a yüklediği videolar ve internet sitesi ABC televizyonuna konuşan polislerin söylediklerini yalanıyor. Nasim, çektiği “tuhaf” videolardan oluşan kanalının sansürlendiğini, izlenmeye sayısının çok olmasına rağmen gelirinin düşürüldüğünü açıklıyor sitesinde.

4 kişiyi yaralayan saldırganın internet sitesinde yer alan YouTube eleştirisi.

Hayvan hakları aktivisti, vegan vücut geliştirmeci, şarkıcı, aktör vs  Nasim’in kendini tanıttığı kimliklerinden bazıları.

Mükemmele yakın Türkçesiyle açtığı Türkçe kanalı dışında Farsça ve İngilizce kanalları da olan Nasim Aghdam’ın dünyanın en büyük şirketine elindeki silahla nasıl geldiği, YouTube’da çalışan bir sevgilisi olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Benzer gönderiler