Fransa’nın mülteci nefreti uluslararası krize neden oldu

fransa1

Fransa’nın Alp Dağları’nı aşarak gelen mültecilere yönelik gayriinsani politikaları İtalya ile diplomatik bir krize neden oldu.

Geçtiğimiz Cuma günü beş silahlı Fransız polisi, İtalya’nın Bardonecchia şehrinde İtalya sınırını bir kilometre ihlal etti. Fransız polisinin hedefinde bir sivil toplum kuruluşu tarafından bir tren istasyonunda işletilen kliniğe girdi.

Alp Dağları’nı geçmeye çalışan ve bu sebeple ölüm riski ile karşı karşıya olan göçmenlerle ilgilenen “Rainbow for Africa” isimli sivil toplum örgütü Fransız sınır devriye birliklerinin İtalya sınırını geçip Nijeryalı bir göçmeni kliniğe getirdiklerini ifade etti.

Söz konusu göçmenin uyuşturucu ticareti yaptığından şüphelenen polisler göçmene idrar testi yaptırdı.

İtalya çok kızdı

Fransız polisinin kendi topraklarında izinsiz uygulama yapmasını yetki aşımı olarak gören İtalya’da Dışişleri Bakanlığı Fransa Büyükelçisi’ni açıklama yapmaya çağırdı.

Konu hakkında açıklama yapan Bardonecchia Belediye Başkanı Francesco Avato “Üzgünüm çünkü bu şekilde davranmamaları gerekiyordu. Kristal dükkanına giren filler gibi davrandılar. Özellikle de kristal dükkanı onların değilken böyle bir davranışa hakları yoktu. Görevlerini Fransız topraklarında ve başka yerlerde ifşa edebilirlerdi ama bu kadar hassas merkezde değil. Bu merkezde işlerin huzur içinde yapılması gerekiyor” ifadesinde bulundu.

Fransa hükümeti ise yapılan açıklamayla kontrollerin resmi izin alınarak yapıldığını iddia etti.

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın