Scroll Top

Belçika’da eşcinselliğin yasak olduğunu anlatan imam sınır dışı ediliyor

Belçika’da eşcinselliğin İslam’da neden yasak olduğunu anlatan imam için sınır dışı ediliyor

Belçika’da eşcinselliğin İslam’da yasak olduğunu anlatan imam ülkeden gönderiliyor. Diyanet İşleri‘ne bağlı Yeşil Camii imamı Şemsettin Şenol sosyal medya hesabı Facebook üzerinden eşcinsellik karşıtı görüşlerini paylaştı. Bunun üzerine Belçika hükümeti Şenol’un oturma izninin uzatılmayarak sınır dışı edilmesine karar verdi. Belçika’nın Houthalen-Helchteren bölgesindeki Türk Diyanet Vakfı’na bağlı Yeşil Camii’nin imamı Şemsettin Şenol, eşcinselliğin İslam’da yasak olduğunu anlattığı için ülkeden sınır dışı edilecek. Şenol, Facebook hesabından, eşcinselliğin İslam’da neden yasaklandığını, hastalık olduğunu, çürümeye yol açtığını ve İslam tarafından yasaklandığı yönünde paylaşım yaptı. “Eşcinsellik kapitalizm ve demokrasi virüsüdür.” yazan bir takipçisine de teşekkür etti. Belçikalı yetkililer ise durumu tepkiyle karşıladı. Paylaşımında Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın cuma hutbesinde dile getirdiği eşcinsellik ilgili İslamiyet’in bakış açısını da hatırlatan imam Şenol hakkında, “kamu düzeni ve ulusal güvenliğe zarar verebileceği” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

İmamın oturma izni uzatılmayacak

Open VLD (Açık Flaman Liberal) Partili Flaman Bölge Hükümet İç İdaresi ve Uyum (Entegre) Bakanı Bart Somers da Yeşil Camii’nin resmi olarak tanınmasının geri çekilmesi için gerekli süreci başlattı. Flaman Hristiyan Demokratlar Partili (CD&V) İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mahdi ise imam Şenol’un bir an önce Belçika topraklarını terk etmesini isteyerek, 3 yıldır Belçika’da olduğu belirtilen Şenol’un oturma iznini uzatmama kararı aldıklarını açıkladı. Bakan Mahdi, “Toplumumuza nefret ekmek için gelenlerin burada yeri yoktur.” dedi.

Caminin ruhsatı da iptal edilecek

Yeşil Cami hakkındaki “resmi tanınma prosedürünü geri çekme” girişimi ise Türk toplumu arasında şaşkınlıkla karşılandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye’den gönderilen imam Şenol, geçtiğimiz ekim ayında Belçika Göçmen Bürosu’na oturma ve çalışma izninin yenilenmesi için başvuru yapmıştı. Flaman hükümeti de caminin ruhsatının iptal edilmesi için yasal işlem başlattı. Flaman Bölge Hükümet İç İdaresi ve Uyum (Entegre) Bakanı Bart Somers ise söz konusu duruma yönelik yaptığı açıklamada, “Camilerin resmen tanınma prosedürü çevresinde nelere dikkat etmesi ve bunu sürdürmek için ne yapması gerektiğini tanımlayan bir düzenleyici çerçevemiz var. Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan temel haklara aykırı davranan herkes bu tanınmayı kaybedebilir. Yeşil Camii imamı Facebook sayfasında eşcinselliğin İslam’da neden yasa dışı olduğunu ve eşcinselliğin hastalık ve gerileme getirdiğini ayrımcı bir şekilde açıklayan bir mesaj paylaşmıştı. Yeşil Camii imamı, bu mesaja ‘eşcinsellik kapitalizm ve demokrasi virüsüdür’ mesajıyla cevap veren birine teşekkür etti. Biz bu gelişmelere sessiz kalamayız ve kalmayacağız.” dedi.

Benzer gönderiler