Scroll Top

Fransa’da İslam karşıtı saldırılar yüzde 53 arttı

Fransa’da İslam karşıtı saldırılar bir önceki yıla göre yüzde 53 arttı

Fransa’da İslam karşıtı saldırılarda 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 53 artış görüldü.  Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri ülkede Müslümanlara yönelik yapılan saldırılarla ilgili konuştu. Fransa’da görülen saldırıların en fazla Rhones-Alpes, Paca ve başkent Paris’in de içinde bulunduğu Ile-de-France bölgelerinde yaşandığını belirtildi. Zekri geçen yıl Müslümanlara yönelik 235 saldırı gerçekleştiğini kaydetti. Zekri, bu rakamın 154 saldırı olan bir önceki yıla göre yüzde 53 arttığını vurguladı. Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Zekri, 2020’de camilere yönelik saldırıların ise yüzde 35 arttığını aktardı. Zekri geçen yıl CFCM’in merkezine veya yöneticilerin evine tehdit içeren 70 mektup gönderildiğini ifade etti. Sanal ortamda İslam ve Müslümanlar hakkında yalanların ve Müslümanlara karşı nefreti körükleyen e-maillerin yayılmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Fransa’da İslam karşıtı saldırılar neden arttı?

Zekri, Fransa’da yaşayan Müslümanların, bazı Fransızların İslam’a olumsuz bakmasından endişe duyduğunu söyledi. İslam ile terör arasında bir ilişkinin bulunmadığını vurguladı. Fransa’da İslam dinine mensup olanların diğer dinlere mensup olanlar gibi dinini yaşayabilmesi gerektiğini ifade etti. Fransa’da Ekim 2020’de Samuel Paty isimli öğretmenin öldürülmesinin ardından İslam karşıtı saldırılarda da artış olmuştu. Fransa’da artış gösteren İslam karşıtı saldırıların yanı sıra Macron’un talimatıyla Müslümanları hedef alan bir yasa tasarısı da hazırlandı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin geçen yıl hazırlattığı “İslamcı ayrılıkçı” olarak bilinen ve “Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren prensipler” olarak değiştirilen tasarı, Fransa’daki Müslüman toplumu hedef gösteriyor. Tasarı neredeyse Müslümanların hayatlarının neredeyse her alanına kısıtlamalar getiriyor. Bu nedenle ülkede eleştiriler alıyor.

fransa islam saldırı

Fransa’da yaklaşık 6 milyon Müslüman yaşıyor

Fransa’da Müslümanları hedef alan yasa tasarısı, camiler ve bu camilerin idaresinden sorumlu derneklere müdahale etmenin yanı sıra Müslümanlara ait dernek ve sivil toplum kuruluşlarının finansmanını denetim altına almayı öngörüyor. Öte yandan, Fransa İslam Konseyi (CFCM) hükümetin desteğini alarak “Fransa İslam’ı Prensipler Tüzüğü”nü hazırladı. Bu tüzüğe birçok Müslüman sivil toplum kuruluş imza attı. Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF), Fransa İslam Toplumu Milli Görüş (CIMG) ile “İnanç ve Uygulama” adlı kuruluş, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle bu tüzüğü imzalamadı. Tüzükte, “İslam’ın Fransa’nın değerleriyle uyumlu olması, İslam’ın siyasi amaçlar için kullanılmasının reddi, yabancı ülkelerin Fransa’da dinin yaşanmasına müdahale etmemesi ve kadın erkek eşitliği” maddeleri öne çıkıyor. Tüzükte, Fransa’da yaşayan Müslümanlara yönelik saldırıların “aşırıcı bir azınlık” tarafından gerçekleştirildiği ve bu saldırıların Fransız devleti ve halkıyla bağdaştırılmaması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca tüzük “devletin ırkçı” olduğunu söyleminin iftira atmak olduğunu bildiriyor. Fransa’da çoğu Kuzey Afrikalı ortalama 6 milyon Müslüman yaşıyor. Fransa, Avrupa’da en fazla Müslüman’ın yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada bulunuyor.

Benzer gönderiler