Scroll Top

Batılı ülkelerin göçmenlere yönelik ayrımcı tutumu raporlandı

batılı-ülkeler-gocmen

Rusya’nın Ukrayna‘ya askeri müdahalesiyle birlikte Batılı ülkelerin göçmenlere yönelik ırkçı tutumu da gözler önüne serildi. Avrupa Birliği üyesi ülkeler, 12 yılda 1,1 milyon Suriyeliyi ülkelerine  aldı. Ancak Rusya-Ukrayna savaşı sırasında 7 ayda 7 milyonu aşkın Ukraynalıyı kabul etti. Batılı ülkelerin mültecilere yönelik çifte standardı ve ayrımcı politikaları uluslararası raporlara da yansıdı. Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (BMMYK) 6 Eylül’de konuyla ilgili bir rapor yayımladı. 7 milyon 156 bin 748 Ukraynalının başta Almanya, Polonya, Macaristan ve Romanya olmak üzere AB üyesi ülkelere sığındığını bildirdi. Raporda, 4 milyondan fazla Ukraynalının geçici koruma programlarına alındığı belirtildi. En çok Ukraynalı kabul eden ülke 2 milyon 536 bin 630 kişiyle Polonya. Polonya’yı 1 milyon 338 bin 276 kişiyle Macaristan’ın takip ediyor. Üçüncü sırada ise yaklaşık bir milyon kişiyle Almanya’nın yer alıyor.

Batılı ülkelerin ayrımcı tutumu

Öte yanda BM’nin yayımladığı rapora göre AB, Suriye’deki iç savaşın başladığı günden bu yana sadece 1 milyon 160 bin Suriyeliye kapılarını açtı. Almanya, 560 bin, İsveç, Avusturya, Hollanda, Fransa, Yunanistan yaklaşık 600 bin Suriyeli mülteciyi kabul etti. Ukrayna’dan çok sayıda sığınmacı kabul eden Polonya, Macaristan, Romanya ve Moldova gibi ülkelerin Suriye iç savaşının başından bu yana ne kadar sığınmacı kabul ettiğine ilişkin ise veri bulunmuyor. Ukraynalı olmadıkları için Avrupa’ya kabul edilmeyen sığınmacıların binlercesi Akdeniz’de hayatını kaybetti ya da Yunan sahil güvenlik birimleri tarafından zorla geri itildi. AB sınır koruma ajansı Frontex’in, Yunan güçlerini engellemesi gerekiyordu. Ancak Froxtex de mültecilere yapılan insan hakları ihlallerine gözlerini yumdu. AB’ye kabul edilmeyen mültecilerin çoğu 2016 öncesi Ankara’ya AB tarafından mali destek verilmesi koşuluyla gönderildi. Türkiye’nin bugün 4 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Batılı ülkelerin ayrımcı politikaları medya kuruluşlarının yayınlarına da yansıdı

AB ülkelerinin sığınmacılar konusundaki ırkçı tutumu siyasetçilerin açıklamalarına ve batılı medya kuruluşlarının yayınlarına da yansıdı. BBC’ye açıklamada bulunan eski Ukrayna Başsavcı Yardımcısı David Sakvarelidze: “Bu yaşananlar benim için çok duygu yüklü. Sarı saçlı, mavi gözlü Avrupalılar ve çocukların (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in füzeleriyle, helikopterleriyle ve roketleriyle öldürüldüğünü görüyorum.”

NBC televizyonu muhabiri Kelly Cobiella: “Bunlar Suriye’den gelen mülteciler değiller. Bunlar Ukrayna’dan geliyorlar. Hıristiyanlar, beyazlar.”

İngiliz ITV News muhabiri Lucy Watson: “Ukraynalıların başına tahmin edilemez şeyler geldi. Burası gelişmekte olan bir üçüncü dünya ülkesi değil. Burası Avrupa.”

Fransız BFM TV’den Ulysse Gosset: “21. yüzyıldayız. Bir Avrupa şehrindeyiz ama sanki Irak ya da Afganistan’daymışız gibi seyir füzesi ateşi sürüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Telegraph yazarı Daniel Hannan: “Bize çok benziyorlar. Olanları bu kadar şoke edici kılan da bu. Savaş artık sadece fakirleşmiş ve uzaktaki halkların başına gelen bir şey değil” dedi.

Benzer gönderiler