Belçikalı senatörden büyük küstahlık: Kur’an-ı Kerim’i AİHM’e şikayet etti

10507377556_6ccbb3be1c_b-800x450 (1)

Belçika’da aşırı sağcı parti Flaman Çıkarı’nın (VB) senatörü Anke Van dermeersch, “askeri bir el kitabı” dediği kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim ile ilgili olarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Aşırı sağcı poltikacı Van dermeersch, pazar günleri yayımlanan De Zondag gazetesindeki röportajında, Kuran’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğunu öne sürdü.

Kuran’daki ayetlerde “kafirlerin öldürülmesinin emredildiğini” iddia eden Van dermeersch, kutsal kitapta şiddet çağrısı yapıldığını savundu. Belçikalı senatör, ”Kur’an’ın yarattığı tehlike konusunda toplumu uyarmak için AİHM’e başvuracağım” ifadelerini kullandı.

Van dermeesch Kur’an-ı’n yasaklanmasını değil, kutsal kitabın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) açısından gözden geçirilmesini talep edeceğini söyledi.

İslam dinine karşı “takıntısı” bulunmadığını söyleyen Anke Van dermeesch, Kur’an’da “kadına yönelik ayrımcılık, şiddet ve tecavüzün savunulduğunu” öne sürdü. Belçikalı politikacıya göre, Müslüman kadınların büyük bölümü, ‘sosyal baskı yüzünden başörtüsü takmak zorunda kalıyor’.

Van dermeesch, bu nedenle ’18 yaşından küçük kadınların başörtüsü takmasının yasaklanmasını’ da istedi. İslam’ı Avrupa toplumu için “en büyük risk” olarak tanımlayan Anke Van dermeesch, birkaç hafta önce yayımlanan kitabı ile yine tartışmaların odağına oturmuştu. Belçikalı senatör, anılarını kaleme aldığı “A.N.K.E, politiek in correct” adlı kitabın kapağında, topuklu kırmızı ayakkabı ile Kur’an-ı Kerim’in üzerine basan bir kadın fotoğrafına yer verilmişti.

Van dermeesch, bu küstah fotoğrafı “Kur’an’daki kadınlara yönelik ayrımcılığı protesto etmek için koyduğunu” söyledi.

Belçikalı Müslüman politikacılar, Kuran’ın çiğnendiği kitap kapağı ile ilgili suç duyurusu kararı aldı. Anke Van dermeesch, De Zondag gazetesindeki röportajında, “Kuran’ın tamamını okudunuz mu?” sorusuna, “Hayır, sadece ilgilendiğim konulardaki bölümleri okudum” karşılığını verdi.

Anke Van dermeesch, 1999 yılında Flaman Liberal Demokrat Parti’de siyasete atıldı Van dermeesch, daha sonra aşırı sağcı Flaman Çıkarı Partisi’ne geçti. Anke Van dermeesch, Federal Parlamento’da senatörlüğün yanı sıra, Flaman Parlamentosu’nda da milletvekili olarak görev yapıyor.

Benzer gönderiler