Scroll Top

Danimarka’da İslam üzerinden çirkin provokasyon yapıyor

danimarkada ırkçılık

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Müslümanların çoğunlukta yaşadığı Tingbjerg semtinde ırkçı Sıkı Yön (Stram Kurs) hareketi lideri Rasmus Paludan, Kur’an-ı Kerim’e ve İslam’a hakaretler eden tek kişilik bir miting düzenledi. Polis koruması altında miting yapan Paludan, Danimarka’da İslam’ın yasaklanmasını istedi. Bölgede oturan göçmenler polis tarafından miting alanına yaklaştırılmazken, bazı gençler havai fişek atarak Paludan’ın sesini kesmek istedi. Havai fişeklerin patlamasından sonra  polis Paludan’ı olay yerinden uzaklaştırdı.

Danimarka’da yaşayan Müslüman toplum ise İslam ve Müslümanlara hakaretin “ifade özgürlüğü” altında, Danimarka polisi tarafından legal hale getirildiği yönünde eleştiride bulundu. Paludan daha önce, başkent Kopenhag’da Müslümanların yoğunlukla yaşadığı Noerrebro semtinde Kuran’ı yere atarak çiğnemiş, bunun ardından kentte şiddet olayları patlak vermişti.

Siyasetçi bir kez de Danimarka Parlamentosu önünde kılınan cuma namazını protesto ederek Kuran yakmıştı. Haziran ayında Norveç’in başkenti Oslo’ya 45 kilometre uzaklıktaki Müslümanların yoğun yaşadığı Drammen kasabasında bir gösteri yapan aşırı sağcı grup “Norveç’in İslamlaşmasını Durdurun (Stop Islamisation of Norway-SION)”, Norveç’te İslam’ın yasaklanmasını istemişti.

Grubun yöneticisi Anna Braten burada yaptığı konuşmada Norveç’te İslam’ın yeri olmadığını ve Kur’an-ı Kerim’lerin toptan yok edilmesi gerektiğini savunmuştu. Mayıs ayında ise, Finlandiya’da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco de Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur’an-ı Kerim’i yırtıp yere atarak büyük bir provokasyon yapmıştı.

Benzer gönderiler