Scroll Top

Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait araziler Yahudilerin üzerine geçiriliyor

doğu-kudüs-israil

İsrail merkezli kuruluş Planlama Hakları Planlayıcıları (BİMKOM) işgal altındaki Doğu Kudüs‘te bulunan Filistinlilere arazilerin Yahudi vatandaşlar adına geçirildiğini bildirdi. Hazırlanan raporda İsrail’in tapu tescil projesi doğrultusunda Um Harun ve Şeyh Cerrah mahallelerinin de aralarında bulunduğu Doğu Kudüs’ün bazı bölgelerinde işlemlerin yapıldığı belirtildi. İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria‘daki tapu tescil icraatlarına karşı Filistinlilerin haklarını savunan BİMKOM konuyla ilgili rapor yayımladı. Raporda, Tel Aviv yönetiminin Kudüs bölgesindeki tapu tescil projesi kapsamında arazileri Yahudiler adına kaydettiği ifade edildi. Raporda, kayıtların Filistinlilerin bilgisi dışında yapıldığı belirtildi. İsrail’in tapu tescil projesi doğrultusunda Um Harun ve Şeyh Cerrah mahallelerinin de aralarında bulunduğu Doğu Kudüs’ün bazı bölgelerinde işlemlerin yapıldığı kaydedildi. Bazı arazilerin bu arsaları 1948 yılından önce ellerinde tutan Yahudiler adına kaydedildiği belirtildi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’e tepki

Filistin Dışişleri Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait mülkleri, Yahudi vatandaşlar adına kaydetmesiyle ilgili uygulamaları konusunda İsrail’i uyardı. Bakanlık, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “İşgal yönetiminin, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait topraklar ve gayrimenkullerle ilgili işlediği çirkin suçların derin endişeyle izlendiği” ifade edildi. İlgili insan hakları kurumlarının, İsrail’in yerleşim birimleri faaliyetlerini büyütmek ve Filistinlilerin daha fazla topraklarına el koymak için Doğu Kudüs’teki gayrimenkul ve arazilerin mülkiyetiyle ilgili sahtecilik yaptığını ortaya çıkardığı belirtildi. Doğu Kudüs’te sözde “toprak uzlaşması” süreci adı altındaki işlemlerin, geçersiz ve yasa dışı, uluslararası hukukun, imzalanan anlaşmaların ve uluslararası kararların apaçık ihlali olduğuna dikkat çekildi. Uluslararası topluma ve insan hakları kuruluşlarına, bu meseleyle büyük bir ciddiyetle ilgilenmesi ve bu çirkin suça bir an önce son verilmesi için İsrail’e baskı yapılması çağrısında bulunuldu.

“İsrail mahkemelerinin buna yetkisi yok”

Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Din İşleri Müsteşarı Mahmud el-Hebbaş da yazılı açıklama yaptı. Mahmud el-Hebbaş doğum, ölüm, evlenme, boşanma miras gibi konularda Filistin topraklarında yasal ve şeri yetkinin, Filistin şeri mahkemelerine ait olduğunu, İsrail mahkemelerinin bu konularda hiçbir yetkisinin bulunmadığını belirtti. Hebbaş, İsrail ordusu tarafından verilen kararın uluslararası hukuka ve Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu ifade etti. Filistin kurumlarının yetkilerine apaçık bir saldırı teşkil ettiğini belirtti ve bu mahkemelerden miras konusunda çıkan kararların, herhangi bir yasal dayanağı ve değeri olmadığını vurguladı.

Benzer gönderiler