Scroll Top

The Telegraph ifşaladı: İngiltere halktan yardım isteyecek

The Telegraph: İngiltere hükümeti enerji krizi için halktan yardım isteyecek

The Telegraph planları açıkladı

İngiltere merkezli The Telegraph gazetesi ülkedeki enerji krizini gündeme aldı. Gazete, İngiltere hükümetinin vatandaşlardan bu kış elektrik kesintilerini önlemek için ışıklarının ve termostatlarını kapatmalarının istenebileceği acil durum enerji planları hazırladığını açıkladı. Planlar gaz veya elektrik arzı kesintisi durumunda yürürlüğe girecek ve halktan enerji tüketimini azaltması istenecek.

İngiltere her yoldan mesaj gönderecek

The Telegraph gazetesinin haberine göre; İngiliz hükümeti, düzenli aralıklarla radyo, televizyon, sosyal medya, afişler ve broşürler aracılığıyla insanlara elektrik ve gaz kullanımını kesmelerini söyleyen mesajlar gönderecek. Enerji danışmanlık şirketi Cornwall Insight’a göre, İngiltere’deki enerji ve yaşam maliyeti krizi yoğunlaşmaya devam ediyor ve yıllık hane faturalarının bu kış 3 bin 300 sterlini aşması bekleniyor. Bu yüzden İngiltere Ulusal Şebekesi’nin son günlerde enerji yoğun endüstrilerin temsilcileriyle toplantılar düzenlediği belirtildi.

En kötü durum senaryosu olan kesintilerden veya tamamen kapanmadan kaçınmak için yardım talep ettiği ve hatta bu şirketlere daha az güç kullanmaları için ödeme teklif ettiği bildirildi. Ulusal Şebeke, elektrik tedarikçilerinden, hane halklarına, enerji kullanımlarını güçlü rüzgarlar gibi en yüksek arz zamanlarına kaydırmak ve diğer zamanlarda kullanımı azaltmak için ödeme yapmanın yollarını bulmalarını istedi. Bu plana itiraz eden şirketler oldu. British Gas ve Shell gibi şirketler, bu yıl bu plana bağlı kalmayacaklarını söylediler.

Yakıt yoksulluğu ile karşı karşıya

İngiltere’nin en büyük enerji şirketlerinden E.On, abonelerinin yüzde 40’ının Ekim ayına kadar “yakıt yoksulluğuyla karşı karşıya kalacağı” uyarısında bulunmuştu. Enerji düzenleyici kurum Ofgem ise enerji faturalarında yıllık 800 sterlinlik artış olacağını belirtmişti.

İngiltere’de nisan ayından itibaren enerji faturalarına getirilen genel tavan fiyat uygulaması yüzde 54 oranında yükseltildi. Tavan ücretin iki katından fazla yükselişi 22 milyon tüketici için doğal gaz ve elektrik faturalarında yaklaşık yılda 700 sterlin (yaklaşık 14 bin tl) artış anlamına geliyor.

Gelirinin en az yüzde 10’unu enerji faturalarını ödemeye ayıran hane halkı sayısının bu artışla 5 milyon haneye yükseleceği tahmin ediliyor. Bu durumdan en olumsuz etkilenecek bölgenin ülkenin kuzey doğusu olması bekleniyor. Bu bölgede yakıt stresine girecek hane sayısının ekim ayından itibaren yüzde 41 artacağı hesaplanıyor.

Benzer gönderiler