Scroll Top

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus tövbe haccı için Kanada’ya gitti

papa-katolik-kanada

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, geçmişte Katolik Kilisesi‘ne bağlı olan yatılı okullarda fiziksel şiddete ve cinsel istismara maruz kalan yerlilerle görüşmek için Kanada’ya gitti. Vatikan’dan konuyla ilgili açıklama yapıldı. Papa’nın Roma-Edmonton uçuşu sırasında seyahatini takip eden gazetecilerle bir araya geldiği belirtildi. Kanada’ya bu ziyareti “tövbe haccı” olarak nitelediği bildirildi.  ITA Hava Yollarına ait bir uçakla Kanada’ya gelen Papa Franciscus, havaalanında Başbakan Justin Trudeau ve Genel Vali Mary Simon’ın yanı sıra diğer kilise ve yerlilerin temsilcileri tarafından karşılandı. Ziyaretini; Roma Katolik Kilisesi’nin Kanada’daki yatılı kilise okullarında yerli çocuklara uygulanan kötü muamele için uzlaşmayı amaçlayan “tövbe haccı” olarak tanımlayan Papa, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise şunları söyledi: “Kanada’nın değerli kardeşleri, Yerli halklarla tanışmak için aranıza geliyorum. Umarım, Tanrı’nın lütfuyla, tövbe haccım, halihazırda yapılmış olan uzlaşma yolculuğuna katkıda bulunabilir. Lütfen bana dua ile eşlik edin.”

Papa Franciscus tövbe haccı
Papa Franciscus tövbe haccı için Kanada’ya gitti

Papa Franciscus yerli halka hitap edecek

Papa Franciscus, seyahatinin Alberta bölümünde kalacağı St. Joseph Ruhban Okulu’na geçecek ve Kanada’da kamuoyuna ilk açıklamasını yapacağı yer olan Edmonton’un güneyindeki Maskwacis topluluğunda bulunan eski Ermineskin Yatılı Kilise Okulu’nu ziyaret edecek. Franciscus’un burada yerli halktan maruz kaldıkları suiistimaller için özür dilemesi ve katılımcılarla birlikte ayin yapması bekleniyor. Papa, aynı gün Edmonton’daki bir kilisenin cemaatiyle buluşacak. 26 Temmuz’da şehrin futbol stadyumunda büyük bir açık hava ayinini yönetecek. Papa Franciscus, 27 Temmuz’da Quebec City’ye gidecek ve burada Başbakan Justin Trudeau ve Genel Vali Mary Simon ile görüşecek ve ardından yerli halka hitap edecek. Papa, 28 Temmuz’da Notre Dame Katedrali’nde piskoposlar, rahipler ve pastoral işçilerle dua edecek. Ziyareti 29 Temmuz’da sona erecek olan Papa, Montreal’de yerli halklardan oluşan bir heyet ile bir araya gelecek. Aynı gün Quebec’ten ayrılacak olan Papa, beş saatlik uçuşla kuzeydeki Iqaluit’e gidecek. Papa Franciscus, Kanada’nın en kuzeydeki ve en seyrek nüfuslu bölgesi Nunavut eyaletinin başkenti Iqaluit’de, Kanada’nın yatılı kilise okullarında kalan ve halen hayatta olan yerlilerle buluşacak. Papa, programının bu aşamasından sonra Kanada’dan ayrılacak.

Papa’nın özrü yerlilerin yaşadığı acı dolu hatıraları silebilecek mi?

Papa Franciscus, Kanadalı yerli gruplarından “Metis”, “Inuit” ve “First Nations” ile marttaki görüşmelerinin ardından 1 Nisan’da açıklama yapmıştı. Kanada’da Katolik Kilisesi’ne bağlı yatılı okullarda geçmişte çocuklara yapılan muamele karşısında “öfke, utanç ve acı” duyduğunu belirtmişti. Papa Franciscus, “Kilisenin bazı üyelerinin içler acısı davranışları için Tanrı’dan af diliyor ve size tüm kalbimle acı çektiğimi ifade etmek istiyorum. Ben de sizden özür dilemek konusunda Kanadalı Piskopos kardeşlerime katılıyorum.” demişti. Kanada’da 1831-1996 döneminde faaliyet gösteren yatılı kilise okullarında en az 4 bin 200 yerli çocuğun istismar ve ihmal sonucu hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı. Katolik Kilisesi’nin kontrolündeki yatılı kilise okullarından bazılarının bahçesinde, resmi kayıtlarda olmayan çok sayıda çocuk mezarı bulunmuştu. Ortaya çıkan toplu mezarlar dünya genelinde tepki ile karşılandı.

Benzer gönderiler