Scroll Top

Kanada’da kilise personellerinin cinsel istismar olaylarına karıştığı belirlendi

kanada-katolik-kilisesi

Kanada’nın Quebec eyaletindeki dokuz piskoposluk bölgesinde cinsel istismar iddiaları ile ilgili denetim yapıldı. Denetimi gerçekleştiren emekli Yüksek Mahkeme Yargıcı Andre Denis, Aralık 2020’de başladığı çalışmaya dair raporunu açıkladı. Denis, Kanada resmi haber ajansı Canadian Press‘e konuştu. Quebec’teki 9 Katolik piskoposun görev alanını kapsayan çalışmasında, 1940 ile 2021 yılları arasında çalışan ve aralarında piskoposlar, papazlar ve kilise çalışanlarının bulunduğu 6 bin 809 kişinin dosyalarını incelediğini belirtti. Denis denetimle, reşit olmayanlarla savunmasız yetişkinlerin dahil olduğu doğrulanmış cinsel taciz iddialarına karışan 87 çalışanın kimliğinin ortaya çıkarıldığını dile getirdi. Tacizci olduğu kesinleşen 87 kişiden 5’inin halen kilise için çalıştığını da söyledi. Gerçek tacizci sayısının aslında daha yüksek olduğunu ve gerçek sayıya ulaşılamamasına mağdurların şikayette bulunmaya çekinmelerinin yol açtığını bildirdi.

kanada-kilise-istismar
Kanada’daki kilise personellerinin cinsel istismar olaylarına karıştığı ortaya çıktı

Katolik Kilisesi suiistimalleri kabul etti

Montreal Başpiskoposu Christian Lepine’nin de haberde görüşlerine başvuruldu. Lepine, tüm cinsel istismar vakalarının rapor edilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Bazı istismar vakaları için hiçbir kayıt tutulmamasının da muhtemel olduğunu ifade etti. Lepine, “Bir kurban için olanları açıklaması on yıllar alabilir. Bu yüzden hala bazı vakalar olabileceğini biliyoruz.” diye konuştu.  Merkezi Vatikan’da olan Katolik Kilisesi, bir süreden beri taciz ve istismar iddiaları ile çalkalanıyor. Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Ocak 2022’de konuyla ilgili açıklama yapmış, Katolik Kilisesi mensuplarınca yapılan suiistimalleri kabul etmiş ve mağdurlar için adaleti yerine getirme taahhüdünü kararlı şekilde takip ettiklerini bildirmişti.

Yerli kadınları zorla kısırlaştırdılar

Kanada’da binlerce yerli kadının, kendi istekleri dışında kısırlaştırıldıkları ortaya çıktı. Konuyla ilgili hazırlanan haberde Saskatchewan Yerlilerinden Melika Popp’un görüşlerine yer verildi. Popp, “Bu doktorlar, bana yardım etmek için oradalarmış gibiydi” diye konuştu. CTV’nin yapmış olduğu habere göre, Kanada’da British Columbia, Alberta, Saskatchewan, Manitoba ve Quebec eyalet mahkemelerinin her birinde, zorla kısırlaştırıldıklarını ileri süren binlerce yerli kadını temsilen açılmış 5 dava bulunuyor. Kendisi de bir First Nation yerlisi olan haber ekibinden Creeson Agecoutay, konuyla ilgili araştırmalarda bulundu. Agecoutay’ın edindiği bilgilere göre, doğum için hastaneye giden yerli kadınların operasyon sırasında kısırlaştırıldığı ortaya çıktı. Özellikle sezaryen gerektiren durumlarda hamilelere bir onay formu imzalatıldığı açığa çıktı.

Benzer gönderiler