ABD’den Kanada vatandaşı Müslümanlara keyfi yasak

American-Agents-at-the-Canadian-Borders-Deny-Entry-to-Canadian-Muslims-640x358

Son haftalar içinde toplam altı Kanadalı Müslümanın ABD’ye girişi reddedildi. Olaylar Kanadalı göçmen avukatlar arasında endişelere yol açtı.

Müslümanları kabul etmeyenler arasında Toronto’daki camide bir Guyanalı imam olan İmran Ally, Fort Erie’nin yakınlarındaki Barış Köprüsü sınırında beş saatten fazla bir süre boyunca sorgulandı. Radyo Kanada’ya göre, Ally’nin karısı ve üç çocuğu da sorguya çekildi .

Geçiş noktasındaki yetkililer, girişi reddedilmeden önce Ally’nin parmak izini alıp fotoğrafını çekti. En yakın arkadaşının kızının düğünü için New York’a seyahat eden Ally, Suriyeli mültecileri yeniden yerleştirmeye yardım eden kuruluşlara yaptığı bağışlar hakkında sorguya çekildi. Yetkililer ayrıca cep telefonuna da el koydu.

CBC News’e konuşan Ally, “ABD’ye ilk seyahatimin kırmızı bir halı üzerinde olmayacağını biliyordum. Uzun bir sorgulama için hazırlık yapmıştık, ancak ismimden dolayı girişimi reddedeceklerini hiç düşünmemiştim. ”dedi.

Toronto merkezli Irak Türkmen topluluk grubu başkanı Nejmettin Vali de benzer bir durum yaşadı. Amerikan makamları Vali ve ailesini dört saatten fazla sorguya çektiler ve girişlerini reddetmeden önce cep telefonlarını aldılar.

Ancak Vali, eski Iraklı bir polis memuru olan oğlu DAEŞ tarafından öldürüldüğünde üç çocuğunu desteklemek için geçmişte ABD’ye gitmişti.

Göç konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan Ali Daud CBC’ye verdiği demeçte, “Son birkaç haftada birçok vakamız oldu ve onları neye atfettiğimizi bilmiyoruz.” dedi.

Ali, “ABD’deki iklimin değiştiğini biliyoruz, ancak aynı zamanda bir şeyler yapmanın prosedürleri ve yolları olmalı. İnsanlar davalarını temyize götürme fırsatına sahip olmalılar” dedi.

Ne Irak ne de Guyana, Donald Trump’ın yedi Müslüman çoğunluklu ülke vatandaşının ABD’ye seyahat etmesini yasaklayan “ Müslüman Yasağı”nda listelenmiyor.

Benzer gönderiler