Scroll Top

Ekonomik kriz dünyayı etkisi altına alıyor

Ekonomik kriz dünyayı sarsıyor

Dünya Ekonomik kriz İçin alarm veriyor

Ekonomik kriz dünya gündeminde birinci sırada. Birleşmiş Milletler (BM), Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın gıda, enerji ve finans sistemleri üzerindeki etkisine ilişkin yeni bir rapor yayımladı. Dünyanın Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gıda ve enerji alanında şimdiye kadar görülen en ciddi ekonomik krizin eşiğinde olduğu uyarısında bulundu. 94 ülkede 1,6 milyar kişi Ukrayna savaşının etkileri ile karşı kaşıya olduğu ve artan gıda ve petrol fiyatlarıyla başa çıkmakta güçlük çektiği raporda belirtildi.

Eşi benzeri görülmemiş ekonomik kriz geliyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, rapora ilişkin BM Genel Merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya-Ukrayna savaşı gıda güvenliği, enerji ve finans üzerindeki etkisi sistematik, şiddetli ve hızlanıyor. Savaş, eşi benzeri görülmemiş bir açlık ve yoksulluk, sosyal ve ekonomik kriz getiriyor.” uyarısında bulundu.

Savaş nedeniyle bu yıl 47 milyon kişi daha gıda güvensizliğiyle karşı karşıya kalabilir. Guterres ayrıca, hiçbir ülkenin bu savaşın etkilerinden kaçamayacağını belirtti. Artan gıda ve petrol fiyatlarındaki kısır döngüyü kırmak, gıda ve enerji piyasalarına istikrar getirmek için Ukrayna tahılı ve Rus gübresinin küresel piyasalara yeniden kazandırılması gerektiğini de söyledi. Ukrayna tahılının güvenli ve engelsiz bir şekilde Karadeniz üzerinden ihracatının sağlanması çağrısı yaptı.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ise “Şimdiye kadarki en ciddi hayat pahalılığı ile karşı karşıyayız.” dedi. “Mevcut gıda krizi, 2023’te hızla küresel boyutlarda bir gıda felaketine dönüşebilir” uyarısında bulunan Grynspan, Ukrayna tahılı ve Rus gübresinin ihracatı olmadan gıda krizine çözüm bulunamayacağını ve bu nedenle gelecek 18 ayın kritik önem taşıdığını söyledi.

Benzer gönderiler