Eski İsrail askeri PKK anılarını anlata anlata bitiremedi

Screenshot_1

İsrail medyası PKK saflarında çatışan eski İsrail askerinin anılarına yer verdi. Terör örgütü PKK/YPG’nin DEAŞ’la yaptığı işbirliğine hiç yer vermeyen haberde Jonathan Leibovits’in kahramanlaştırıldığı haberin tercümesini yayınlıyoruz.  (Jonathan Leibovits PKK saflarında 6 ay kalmasına rağmen Instagram hesabında bol bol fotoğraf paylaştığı görülüyor. )

İsrail asıllı Amerikalı Yahudi ve daha öncesinde İsrail Ordusunda da askerlik yapmış olan Jonathan Leibovits bir İsrail televizyonuna verdiği röportajda, YPG saflarında çatıştığı zamanın hayatının en çılgın dönemi olduğunu söyledi.

Jonathan Leibovits İsrail Ordusu’nun Gaviti Tugayı’nda aldığı eğitimin  terör örgütü PKK/YPG’nin Menbiç’i ele geçirdiği çatışmalarda ona çok faydası olduğunu söyledi.

İsrail’de doğan ama Los Angeles’ta büyüyen Leibovits YPG’ye katılma kararını DEAŞ’ın üstlendiği 14 kişinin hayatını kaybettiği 2015 tarihli San Bernardino saldırısından sonra verdiğini açıkladı.

“Bernardino’daki saldırı ailemin evine yarım saat mesafede olan bir yerde gerçekleşti. Onların yavaş yavaş benim evime geldiklerini gördüm. Çok yetenekliyimdir ve ne yaptığımı bilirim. Dolayısıyla ben onların evine gitmeye karar verdim.”

Leibovits 2016’da Irak’a gitti. Orada bir süre “bir hücre evinde” saklandıktan sonra Suriye’ye geçti. Leibovits YPG saflarında çatıştığı 6 ay içerisinde Amerikan ve Yahudi kimliğini saklama gereği duymadığını söyledi.

Leibovits Menbiç’te yaralandı; kafasında, göğsünde ve omuzlarında hala şarapnel parçası olduğunu söylüyor. Ancak arkadaşı çatışmada öldürüldüğü zaman Leibovits Kaliforniya’daki evine dönme vaktinin geldiğine karar vermiş.

Leibovits, “Hayatımın en çılgın dönemiydi, beni kesinlikle çok değiştirdi, hem psikolojik hem fiziksel olarak” dedi. Eve döndükten sonraki ilk 6 ayın çok zor olduğunu söyleyen Leibovits, Suriye’deki kötü anıları bu dönemde aklından çıkaramadığını söyledi. Bunun yanında, şimdi olsa yine ”cihatçılarla” savaşmaya gideceğini söyledi.

“Yine geri gideceğim bir durum olsaydı bunun için bir saniye bile düşünmezdim. Orada yaptıklarım ve yardım ettiğim insanlar bir ömürlük bir şeydi.”

 

Benzer gönderiler