Facebook ve Twitter: Filistin’e destek olan paylaşımları engelledik

facebook ve twitter filistinli

Facebook ve Twitter, Filistinlilerin paylaşımlarını engellediklerini itiraf etti

İşgalci İsrail, Ramazan ayında Kudüs‘te Filistinlilere yönelik zulmünü artırmıştı. Siyonist güçler Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırmıştı. Yüzlerce Filistinli yaralanmış ve hayatını kaybetmişti. Öte yandan İsrail askerleri, Yahudi yerleşimcilere de silah desteği vermişti. Siyonist işgalciler, Filistinli ailelerin evlerini basmıştı. Filistinlilere yapılan zulüm, dünya genelinde büyük tepki yaratmıştı. Zulme sessiz kalamayan insanlar, sosyal medya üzerinden tepki vermişti. İki sosyal medya platformu olan Facebook ve Twitter, katil İsrail’in saldırıları devam ederken Filistinli aktivistlerin ve vatandaşların paylaşımlarını kaldırarak hesaplarını askıya aldı. Bunun üzerine Filistinli sosyal medya kullanıcıları bir kampanya yürüttü. Filistinlilerin başlattığı kampanya, Facebook’un AppStore ve Play Store puanlarını düşürerek oldukça ses getirdi. Olaylardan önce 4.2 puan olan Facebook’un Play Store puanı, 2.3 puana kadar düşürüldü. Son olarak Facebook, Apple ile iletişime geçti ve uygulama mağazasında yapılan kötü yorumların kaldırılmasını talep etti. Ancak Apple, Facebook’un bu talebini kabul etmedi.

Twitter ve Facebook, İsrail

Facebook ve Twitter, paylaşımların yanlışlıkla engellendiğini duyurdu

Twitter ve Facebook, iki yüzlü tutumları gün yüzüne çıkınca zor durumda kaldı. İki sosyal medya platformu, Filistinlilerin paylaşımlarını engellediklerini itiraf etti. Twitter, çatışmalar sırasında atılan tweet’leri yanlışlıkla spam olarak tanımladığını ve böylece yüzlerce hesabın geçici olarak kilitlendiğini duyurdu. Facebook ise aynı Twitter gibi paylaşımların yanlışlıkla engellendiği açıkladı. Facebook, nefret söylemin engelleyen yapay zekanın bazı paylaşımları yanlış algıladığını duyurdu. Bunun sonucunda da binlerce kişinin engellendiğini dile getirdi. Facebook ve Twitter, şu anda hataların giderildiğini ve kapatılan hesapların yeniden açıldığını duyurdu. Ancak Filistinlilerin paylaşımlarının hâlâ engellendiği biliniyor.

Facebook ve Twitter’dan yapay zeka savunması

Twitter ve Facebook, işgalci İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarından sonra Filistin’e destek veren hesap ve paylaşımların silinmesinin veya kısıtlanmasının yapay zeka algoritmaları nedeniyle gerçekleştiğini açıklamıştı. Sosyal paylaşım platformları Twitter ve Facebook, İsrail’in sivilleri hedef aldığı saldırıların ardından Filistin’e destek amacıyla yapılan paylaşımların engellenmesiyle suçlanmıştı. Washington Post’un habere göre, Twitter’ın art arda ve çok hızlı biçimde yapılan paylaşımların hata sonucu spam olarak algılandığını açıkladı. Bunun sonucunda yüzlerce hesap geçici olarak kilitlendi ve tweetler arama sonuçlarına yansıtılmadı. Facebook’un sahibi olduğu Instagram ise problemle ilgili açıklamalarda bulundu. Bunların arasında, “nefret söylemi algılama yazılımı”nın anahtar kelimeyi terörizmle eşleştirmesi gibi durumların olduğu söylendi.

Benzer gönderiler