Scroll Top

Twitter Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı

twitter trump hesap

Twitter Trump’ın hesabını kalıcı olarak kapattı

Sosyal medya platformu TwitterABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldığını açıkladı. Twitter’ın güvenlik ekibinden yazılı açıklama yaparak, ” Twitter Trump’ın hesabından paylaştığı son mesajları ve bağlamlarını yakından inceledikten ve özellikle bu paylaşımların nasıl tepki aldığına baktıktan sonra, daha çok şiddeti kışkırtma riskinden dolayı, bu hesabı kalıcı olarak askıya aldı.” denildi. Twitter tarafından yapılan yazılı açıklamada, Twitter’ın, halkın seçilmiş yetkililerin ve dünya liderlerinin sesini duymasına olanak sağladığının altı çizildi. “Ancak son yıllarda, liderlerin hesaplarının bizim kurallarımızdan daha üstün olmadığını ve Twitter’ı şiddeti yaymak için kullanamayacaklarını net bir şekilde belirttik. Politikalarımız ve uygulanma şekilleri hakkında şeffaf davranmayı sürdüreceğiz.” bilgisi verildi.

twitter trump hesap

Twitter Trump’ın kullandığı POTUS hesabından yapılan paylaşımları da sildi

Trump, resmi Twitter hesabının kalıcı olarak askıya alınmasının ardından ABD’nin başkanlık makamının resmi hesabı olan “POTUS” hesabından yazılı açıklama yaptı. “Uzun zamandır Twitter’ın ifade özgürlüğünü yasaklamakta çok ileri gittiğini söylüyordum ve bugün Twitter çalışanları, beni susturmak adına hesabımı bu platformdan kaldırmak için Demokratlar ve radikal solcularla iş birliği yapmıştır.” ifadesini kullandı. Kendisine oy veren 75 milyon kişiye hitaben ise Trump, “Twitter, özel bir şirket olabilir ancak hükümetin onlara sağladığı yasal koruma olmadan uzun süre hayatta kalmayacaklardır.” dedi.

ABD Başkanı Trump, Twitter’ın hesabını askıya alacağını tahmin ettiğini belirtti ve “Birçok diğer site ile iletişim halindeydik ve yakın zamanda büyük bir duyurumuz olacak. Aynı zamanda yakın gelecekte kendi platformumuzu kurma ihtimallerini de değerlendiriyoruz. Bizi susturamayacaksınız.” mesajını paylaştı. Trump, Twitter’ın ifade özgürlüğünü sağlamadığını savunarak “Twitter, dünyadaki en tehlikeli kişilerin özgürce konuştuğu ve aşırı solu yükselten bir platformdur. Bizi izlemeye devam edin.” dedi. “realDonaldTrump” kullanıcı isimli hesabı kalıcı olarak askıya alınan Trump, paylaşımlarını  “POTUS” hesabından yapınca Twitter kısa bir süre sonra bu paylaşımları da sildi.

Graham, Twitter Trump’ın hesabını kapatınca tepki gösterdi

Twitter Trump’ın hesabını kalıcı olarak kapattıktan sonra bu duruma Cumhuriyetçi bazı isimler tepki gösterdi. Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Twitter hesabından açıklama yaparak, “Twitter beni bu açıklamayı yapıyorum diye engelleyebilir ancak ben bu kadere razıyım: Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya alma kararınız ciddi bir hata. Ayetullah (Hamaney) tweet atabiliyor ama Trump atamıyor. Bu durum, Twitter’ı kimlerin yönettiğine dair çok şey anlatıyor.” ifadeleriyle tepkisini gösterdi.

Graham, sosyal medya şirketlerine koruma sağlayan 230 numaralı federal düzenlemenin kaldırılması için çalışacağını belirterek, “Büyük teknoloji şirketleri, eylemleri nedeniyle davalardan muaf olan tek Amerikan şirketleri, bunun nedeni de Kongrenin onları koruma altına almış olması.” dedi.

Twitter Trump’ın seçim kampanya ekibinin hesabını da kapattı

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın kişisel hesabını kapattıktan sonra, seçim kampanya ekibinin hesabını da askıya aldı. 2,4 milyon takipçisi olan “TeamTrump” adlı hesap da askıya alındı. Hesap, Trump’ın Twitter’a tepki gösterdiği açıklamayı paylaşmasının sonra kapatıldı.

Benzer gönderiler