Scroll Top

Fatih Akın’ı eleştiren Birgün yazarı PKK destekçilerinin ‘demokratlık’ maskesini düşürdü

cebenoyan

Batı güdümlü entelektüel olarak nitelediği yönetmen Fatih Akın’ı yerden yere vuran Birgün yazarı Cüneyt Cebenoyan, PKK’lı teröristlere sahip çıkılmasına adeta isyan etti. Bu açıklamanın ardından terör örgütü PKK’ya yakın isimler ve liberaller, Cebenoyan’a adeta linç girişiminde bulundu.

Cüneyt Cebeyon’a sosyal medyada başlatılan linçten bazı örnekler.


Sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan’ın PKK’lı teröristlere film çekeceğini açıklayan yönetmen Fatih Akın’ı yerden yere vurmasının ardından başlayan tartışma iyice alevlendi.

Cebenoyan, Akın’ı böyle yerden yere vurmuştu:

“CIA’nin emrindeki örgüt devrim yaparsa Fatih Akın da sinema yapar: Akın’ın yeni filmi “Rojava”. Standart Türk entelektüeli Batı hangi fikri pompalıyorsa, onu içselleştirir. Batı Erdoğan şahane lider derse, o da Erdoğan şahane lider der. Batı, YPG/PKK için “özgürlük savaşçısı devrimciler derse”, Türk entelektüeli orada başka hiç bir şey görmez. Çaptan düşmeye başlayınca, kendisini kabul ettirmek için ya soykırım üzerine bir şeyler söyler ya Kürt meselesine dalar. Bilmediği, anlamadığı konular üzerine ahkam keser.

Almanya üzerine film yapsana Fatih. Senin memleketin Almanya. Almanya, neden PKK’yle içli dışlı anlatsana. Neden istihbarat örgütünün başkanı Kahl, Fethullah için sanki hiçbir şey bilmiyorlarmış gibi, neden Fethullahçılar eğitimle uğraşan masum bir örgüt diyor? Almanya’nın Ortadoğu ve Kafkaslarda ne hesapları var, hiç düşündün mü? Bild’de yazmaz bunlar. Taz’da bile yazmaz.

Bunun adı göçmen psikolojisidir. Kraldan çok kralcı olmaları gerekir ki kendilerini kökenlerinden uzaklaştırabilsinler, yeni memleketleri tarafından benimsensinler. Fatih Akın Duvara Karşı ile zirvesine çıktı ve sönmeye başladı. Ki Duvara Karşı da fena halde oryantalist bir filmdi.

Bu yazdıklarımdan fena halde nasyonalist, hatta ülkücü ya da ulusalcı olduğum sonucunu çıkaranlar olacaktır. Değilim, ben sosyalistim ama liberaller için bunlar arasında bir fark olmayabilir.”

PKK Ablanızı öldürür ama siz ırkçısınızdır 

Ablası Yasemin Cebenoyan’ı, PKK’nın 1994’te Taksim’deki bombalı saldırısında kaybeden Cüneyt Cebenoyan’ın bu eleştirilerine, özellikle PKK’ya yakın isimlerden ve bazı liberallerden tepki geldi. Bunun üzerine Cebenoyan yeni bir açıklama daha yaptı.

İşte Cüneyt Cebenoyan’ın sosyal medya hesabından yaptığı o açıklama:

“CHP’yi eleştirebilirsiniz, nefret edebilirsiniz.

MHP’yi de.

AKP’yi de.

BU 3 partinin tümünden de nefret edebilirsiniz, yani parlamentodaki tüm Türk partilerinden. Bu durum yine de sizi Türklere karşı ırkçılık yaptığınız suçlamasıyla karşı karşıya bırakmaz.

PKK ablanızı öldürür. Tek talebiniz özür dilenmesi olur. Dilemezler ama talep eden olarak siz ırkçısınızdır.

PKK, şehrinizin ortasında bomba patlatır. Katliam yapar. Protesto edersiniz. Irkçısınızdır.

ABD havadan saldırır. Yüzlerce, binlerce sivili öldürür bombalarla. Ardından YPG karadan girer. Protesto edersiniz, siz ırkçısınızdır.

YPG, Hristiyanların terk ettiği mahallelere el koyar. Biz savaşırken onlar Avrupa’ya kaçtı, buralar bizim hakkımızdır der. Böyle devrimcilik olmaz olsun dersiniz, siz ırkçısınızdır. Faşistsinizdir.

Onat Kutlar’ı öldürür PKK. Bu gerçeği bir tek Türk solcusu ve liberali kabul etmez, PKK kabul eder. Hiç bir sinema adamı bu konuda bir tek şey söylemez. Sonra bir yönetmen çıkar, kendisine memleketi olan Almanya’da prestij sağlayacağını bildiği, kendisi için hiçbir risk içermeyen bir proje yapacağından söz eder. Onat Kutlar’ı öldüren örgütün propaganda posterini paylaşır. Örgütle mesafesinin sıfır olduğunu ilan eder. Protesto edersiniz. Irkçısınızdır, faşistsinizdir.

Çünkü PKK demek, Kürt demektir onlar için. CHP; MHP ya da AKP gibi bir siyasi örgüt değildir PKK. Alperen Ocakları ya da Ülkücüler gibi değildir. Ona laf edilemez.

PKK’ye duyduğunuz bütün öfkeye rağmen, HDP’ye destek olmuş olmanız da sizi kurtarmaz. YPG’nin Kobane direnişini desteklemiş olmanız da hiç önemli değildir. Roboski’ye taziye ziyaretinde bulunmuş olmanızın da hiç önemi yoktur. Mutlak itaat beklenir sizden. Ya PKK’yı desteklersiniz ya da onun karşısındasınızdır.

Bu sadece PKK kafası olsa o kadar önemli değil. Ama kendisini demokrat, liberal ya da solcu-sosyalist sayan birçok insan için de durum budur. Hurşit Külter’in nerede olduğu kadar önemli değildir Onat Kutlar’ın ya da Taksim’in ortasında insanların öldürülmüş olması.

Bu yüzden twitter’da ne ırkçılığım ne faşistliğim ne de Perinçekçiliğim kaldı. Ama hiçbiri tutup da mesela YPG/PKK’nın Suudi Arabistan’la yakınlaşmasının neden “devrimci” bir hareket olarak görülmesi gerektiğini açıklamadı. Ya da başka bir çok şeyi. Küfür etmek yeterli.

E ben de küfür edebilirim, biliyor musunuz?”

Benzer gönderiler