Filistinlilerin basın özgürlüğü defalarca kez ihlal edildi

israil-filistin-basın

İsrail Filistinlilerin basın özgürlüğünü de ihlal etti

İsrail 2021 yılında Filistinlilerin basın özgürlüğünü defalarca kez ihlal etti. İsrail bu yıl işgal ettiği ve abluka altına aldığı Filistin topraklarında basın özgürlüğüne yönelik 832 ihlal gerçekleştirdi. Ayrıca İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılarda bir gazeteci hayatını kaybetti. Gazetecileri Destekleme Komitesi konuyla ilgili açıklama yaptı. İsrail’in mayıs ayında abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 33 yaşındaki gazeteci Yusuf Ebu Hüseyin’in hayatını kaybettiği hatırlatıldı. Açıklamada İsrail’in 2021’de Filistin topraklarında basın özgürlüğüne yönelik gerçekleştirdiği 832 ihlalin 101’ini Gazze Şeridi‘nde işlediği ifade edildi. Gazetecilerin 407 darp ve yaralama, 116 tutuklama ve sınır dışı etme olayına maruz kaldığı bilgisi paylaşıldı. Gazetecilere ait 23 evin yıkıldığı ve 5 aracın imha edildiği belirtildi. Ayrıca İsrail’in bazı medya kuruluşlarını kapattığı ve baskın düzenlediği bildirildi. Birçok gazetecinin seyahat etmesini engellediği ve hapishanelerde tutuklu gazetecilere işkence ettiğinin belgelendiği dile getirildi.

israil-filistin-basın
İsrail 2021’de Filistinlilerin basın özgürlüğünü ihlal etti

İhlaller kasıtlı olarak yapıldı

Gazetecileri Destekleme Komitesi’nin Filistinlilerin basın özgürlüğü konusunda yaptığı açıklamada,  medya çalışanlarına yönelik ihlallerin “kasıtlı” olarak gerçekleştirildiği belirtildi. İsrail yönetiminin, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin basın özgürlüğüne ilişkin 19’uncu maddesini ihlal ettiği kaydedildi. Diğer yandan Filistin makamlarının da 2021’de Batı Şeria’da 201, Gazze Şeridi’nde 9 kez basın özgürlüğünü ihlal ettiği söylendi. Bu ihlaller arasında gözaltı ve tutuklamanın yanı sıra darp, yaralama, işine engel olma, kurumları kapatma, teçhizata el konma ve para cezası verme gibi durumların bulunduğu bilgisi verildi.

İsrail Filistinlilere zulmediyor

İsrail işgal ettiği Filistin topraklarında sadece yerleşim faaliyetleri yürütmüyor. İşgalci İsrail askerleri Filistinlilere adeta zulmediyor. İşgal altındaki topraklarda yaşamaya çalışan Filistinliler, çeşitli baskılara maruz kalıyor. Filistinliler zorla evlerinden çıkarılıyor. Kimisi sokak ortasında acımasızca darbediliyor. Kimi aylarca gözaltı merkezlerinde hapsediliyor. Kimisi ise öldürülüyor. Ayrıca, İsrail güçleri, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uyguluyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

Benzer gönderiler