Financial Times’dan sonra Reuters: Türk ekonomisine haberleriyle saldırıyorlar

Screenshot_4

Uluslararası haber kuruluşların Türkiye ekonomisine yönelik manipülatif haberler, bu kez Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yalanlandı.

Üç kamu bankası tarafından hazırlanan ve ihracat odaklı stratejik sektörlere finansman sağlamayı amaçlayan İVME Finansman Paketi’nin tanıtım toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımlarıyla 23 Mayıs tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, haber ajansı Reuters tarafından aynı tarihte yayınlanan “Turkey to boost importers with another $4.9 billion package: Albayrak” başlıklı haberin, kamu bankaları tarafından sunulan İVME Finansman Paketi’ni kasıtlı olarak karalama amacını taşıdığı vurgulandı.

Bakanlıktan konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Söz konusu haber, Türkiye’nin ihracat potansiyeline ve yerli üretime çok önemli destek sağlayacak olan paketin ithalatı artıracağı yönünde olumsuz kanaat oluşturmaya çalışmaktadır.

İlgili haber ajansı, bir süredir Türkiye ekonomisini doğrudan hedef alan haberlerle aleyhte algı oluşturma çabası içerisinde bulunmaktadır. Her fırsatta Türkiye ekonomisinin imajını zedeleme ve güveni sarsma gibi amaçlarla kasıtlı bir ajanda yürüten ilgili haber ajansının tutumu, tarafsız yayıncılık ilkeleriyle örtüşmemektedir.

Türkiye’nin ekonomisini doğrudan hedef alan bu anlayışa karşı gerekli tüm hukuki haklar saklı tutulacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın