Scroll Top

İsrail Filistinli aileden işgal ettiği binaya Yahudi Kültür Merkezi açtı

kudüsb

Kudüs’ün orta kesimindeki Silvan beldesinin Batn el-Hava Mahallesi’nde yapılan ve 1 milyon 200 bin dolara mal olan Yemen Yahudileri Kültür Merkezinin açılışına Kudüs ve Miras Bakanı Zeev Elkin ile Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev katıldı.

Merkezde, yakında yenilenecek olan eski bir Yemeni sinagogu da yer alacak. Sinagog, Doğu Kudüs’teki Filistin’deki Silvan mahallesinde yer alıyor.

Açılış törenine Kudüs İşleri Bakanı Ze’ev Elkin ve Kültür Bakanı Miri Regev katıldı. Eski Arkansas valisi ve ABD başkan adayı Mike Huckabeeoldu ayrıca katılanlar arasında.

Wadi Hilweh Bilgi Merkezi’ne göre, merkezin yöneticisi Cevad Siyam ve Batn el-Hawa Komitesi Başkanı Zuheyr er-Recep merkezin açılış töreninden önce İsrail polisi tarafından tutuklandı.

Merkezin açıklamasına göre, açılış öncesinde İsrail polisi, Silvan’daki El-Bustan Caddesi’ni trafiğe kapattı, halkın ve gazetecilerin Batn el-Hava Mahallesi’ne girişine engel oldu.

Kudüs ve Miras Bakanlığı ve Kültür ve Spor Bakanlığının desteklediği söz konusu merkez, Ateret Cohanim örgütü iş birliğinde, Yahudi yerleşimciler tarafından 2015’te Filistinli Ebu Nab ailesinden gasbedilen bir mülkte açıldı.

Benzer gönderiler