Fransa Müslümanları ezmeye çalışan saldırganı tahliye etti

dqw_227

Paris’in dış mahallelerinden Creteil’de 29 Haziran 2017 tarihinde camiden çıkmakta olan cemaatin üzerine aracını süren 43 yaşındaki Fransız olay sonrasında tutuklanmıştı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Mahkeme, söz konusu eylemi düzenleyen kişiyi “terör saldırısında bulunmadığı ve saldırıyı dini bir motifle gerçekleştirmediği” gerekçesiyle serbest bıraktı.

Savcılığın “dini aidiyeti nedeniyle bir kişiyi veya grubu öldürme teşebbüsü” istemini işleme koymayan mahkeme, ayrıca Creteil Camisi yönetiminin soruşturmanın “terör kastıyla öldürme teşebbüsü” üzerinden yürütülmesi talebini de reddetti

Saldırgan 10 yıl önce tedavi olmuş 

Daha önce 2006 ve 2007 yıllarında şizofreni tedavisi gördüğü belirtilen saldırgan, söz konusu olaydan sonra yeniden hastaneye yatırılmıştı. Geçen hafta cuma günü hastaneden çıkan saldırgan hakkında savcılık, “başkasının hayatını tehlikeye atmak ve başkasının malına zarar verme teşebbüsünden” soruşturma açıldığını duyurmuştu.

Le Parisien gazetesi ise saldırganın 12 yıldır Fransa’da yaşayan bir Ermenistan göçmeni olduğunu yazdı.

Creteil’de 29 Haziran akşamı gerçekleşen saldırıda aracın, cami önündeki bariyerlere takılması sayesinde ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın