Scroll Top

Fransa’da mevzuata uygun camiye keyfi yasak

EFsmTqwX0AEg6vR-768x1121

Fransa’nın Argenteuil şehrindeki Mevlana Derneği, Belediye Başkanı Georges Mothron ve yardımcısı Gilles Savry’nin camilere ve Türk toplumunun kültürel alanına yönelik şiddetin durdurulması için dilekçe verdi.

İmzalanan metinden sonra, dernek başkanları olayları anlattı ve belediye binasının ikiyüzlülüğünü kınadı.

2006’da Jean-Jaurès Lisesi yakınındaki bir binayı satın alma projesi, Argenteuil belediyesinin o alana müze kuracağı gerekçesiyle reddedildi.

Ancak cami üyeleri “Belediye Başkanı ve milletvekillerinin herhangi bir itirazlarının olmadığını” savundu. Yerel yetkililer işbirliği yaparak araştırmalarına devam ediyor.

Bu işbirliğinin ardından Belediye Başkanı, şehir dışındaki dernekler ile kendi rızasıyla bir dizi bina satın alındığı belirlendi.

Daha sonra Sayın Belediye Başkanı ve onun vekilleri bir ziyaret gerçekleştirildi.

Çalışma izni başvurusu 26 Eylül 2006’da sunuldu ve bu başvuru 7 Aralık 2006’da olumlu sonuçlandı. Tüm bu işbirliğine rağmen izin reddedildi.

Yetkililere göre, “sen yap, zorluk çıkarmayacağız” diyen destekçileriyle Bay Le Maire arasında telefon görüşmesi yapıldı. Dernek, üyelerinin ihtiyaçları göz önüne alındığında, bu güven alışverişi temelinde binaların (yeni bir inşaat yapılmadan) yeniden düzenlendiklerini açıkladı. Bununla birlikte, Belediye Meclisinin verdiği teknik hizmetler sırasında, hata tespit edildi ve Pontoise savcılığı prosedürü uyguladı.

12 yıl boyunca bu durum engellenemedi ve dernek mülklerle öylece kalakaldı. Derneğin liderlerine psikolojik baskı uygulandı. Ancak camiye olan inançtan dolayı diğer kültlerin de belediyenin hizmetlerinden rahatsız olmadan aynı alana yerleştirildikleri tespit edildi.

Dernek 1987 yılında kâr amacı gütmeden Argenteuil’de kuruldu. Asıl görevi, Cumhuriyet’in değerlerini yayarak Argenteuil şehrinin gelişimine elverişli bir sinerji ve özel bir alan yaratmaktı.

Dernek başkanları ise nihayet, sübvansiyon talep etmediklerini ve derneğin vergi mükelleflerine vereceği olmadığını belirtiyor. Çalışanlar, Belediye Başkanından bu acımasızlığı durdurmasını ve derneklerinin yaşamasına izin vermelerini istedi.

Benzer gönderiler