Fransa’ya İslamofobi ve ırkçılığı durdur çağrısı

worldcup-U20573096666kwH--621x414@LiveMint

Fransa’nın ikinci kez Dünya Kupası’nı Müslümanlar ve göçmenler sayesinde kazanmasının ardından taraftarlar ve izleyiciler sahadaki başarıyı hayata geçirmek için harekete geçtiler.

Çoğunlukla yabancı ve İslam karşıtı politikaları olan Fransa’nın futbol takımının üçte birini Müslümanlar, yüzde 78.3’ünü ise göçmenler oluşturuyor.

Fransa’nın Hırvatistan’a karşı attığı dört golden ikisini Afrikalı göçmenlerin çocukları, anne babası Gine’den göç eden Paul Pogba ve annesi Cezayirli, babası Kamerunlu olan Kylian Mbappe attı.

Pogba, N’Golo Kante de dahil 6 takım arkadaşıyla birlikte Müslüman bir orta saha oyunucusu.

Dünya Kupası şampiyonu takımının sadece üçte biri beyaz Avrupa kökenliyken dörtte birinden azı Fransız atalara sahip.

Futbol taraftarları, 15 Temmuz’da “ikiyüzlülüğe” son vermek için Fransa’ya çağrıda bulundu ve göçmenlerin ile Müslümanların toplumu geliştirmede oynadığı olumlu ve pozitif rolü kabul ettiler.

Bir Twitter kullanıcısı yaptığı paylaşımda; “Fransa’nın bütün İslam karşıtı uygulamalara rağmen World Cup 2018’i kazanmamıza yardımcı olanların aynı Müslüman oyuncular olduğunu unutmayalım.” dedi.

Diğer Twitter kullanıcıları, Fransa’nın göçmenlere ve Müslümanlara karşı ikiyüzlü politikalarını, kutlanan kazanımlarının ışığında “utanç verici” olarak nitelendirdi.

Bazıları Fransa’ya, ülkeye göçmenler ile Müslümanların haklarını ve onurunu destekleyen politikaları benimsemeleri için uyandırma çağrısı yaparak zaferin tanınması çağrısında bulundu.

Bir kullanıcı, “Afrikalılar ve Müslümanlar size ikinci bir Dünya Kupası verdiler, şimdi onlara adalet sağla,” diye yazdı.

Diğerleri “Göçmenlik Fransa’yı daha güçlü kılıyor” ve “Göçmenler işi bitiriyor.” şeklinde tweetler attılar.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın