Fransız hekimler hükümetin koronavirüs politikalarına isyan etti

Fransız hekimler covid-19

Fransız hekimler hükümetin Covid-19 politikalarını eleştirdi

Fransız hekimler hükümetin koronavirüs (Covid-19) salgınında izlediği yola isyan etti. Doktorlar üçüncü dalgayla mücadele planının “hangi hastanın yaşaması ve hangi hastanın ölmesi gerektiğine karar vermeye zorladığı” uyarısında bulundu. Fransız hekimler hükümeti sorumluluklarını yerine getirmeye davete etti. Doktorlar Fransa’nın önde gelen gelen basın kuruluşu olan Le Monde gazetesinde açık mektup yayımladı. Mektupta Fransa‘nın başkenti Paris’te yoğun bakım servislerinde çalışan 9 doktor, hükümetin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının üçüncü dalgasına karşı isyan etti. Ülkedeki birçok bölgede hastanelerde tedavi görenlerin sayısının arttığı vurgulandı. Fransız doktorların yayımladığı mektupta, ağır hasta olanların ilk iki dalgaya göre daha genç yaşta oldukları bildirildi. Özellikle Paris’te yoğun bakım kapasitelerinin aşıldığı, hastanelerin dibe vurduğu söylendi.

fransız doktorlar hükümet

Fransız hekimler “hükümet sorumluluktan kaçıyor”

Mektupta, aşı uygulananların sayısının artmasıyla gelecek aylarda salgının etkisinin kırılmasının umulduğu bildirildi. Fakat doktorların yoğun bakımlardaki kapasitesinin aşılmasıyla ortaya çıkan sorunla baş başa kaldığı belirtildi. Hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle hastaların başka bölgelerdeki hastanelere nakledilebileceği söylendi. Fakat aynı zamanda hastanelerdeki yatak kapasitesinin artırılması gerektiği de aktarıldı. Mektupta, hükümetin acil müdahale gerektirmeyen ameliyatların yüzde 70’inin ertelenmesini istediği kaydedildi. Bu durumda Covid-19 (koronavirüs) hastalarına öncelik verildiğine ve diğer hastaların bundan zarar gördüğü belirtildi. Mektupta “Hükümet, sağlık çalışanlarını hangi hastanın yaşaması ve hangi hastanın ölmesi gerektiğine karar vermeye zorlayarak, ikiyüzlü şekilde sorumluluktan kaçıyor.” ifadesi kullanıldı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçen yıl koronavirüs salgınına karşı “savaşta” olduklarını söylediği ancak böyle bir savaşın aslında olmadığı savunuldu.

Fransız hekimler isyanda

Öte yandan Le Journal Du Dimanche dergisinde yayımlanan başka bir açık mektupta, Paris ve çevresindeki hastanelerin yoğun bakım servislerinde görev yapan 41 doktor, Kovid-19’a karşı uygulanan önlemlerin salgına ilişkin verilere olumlu etkisi olması için yeterli olmadığı bildirildi. Mektupta, hastanelerin salgınla mücadele için sahip olduğu imkanlar “felaket” olarak nitelendi. “Mümkün olan en fazla kişinin hayatını kurtarmak için Covid-19 tespit edilen veya edilmeyen hastalar arasında seçim yapmak zorunda kalacağız.” değerlendirilmesi yapıldı. Mektupta, geçen yıllarda meydana gelen saldırılarda bile hastanelerin durumunun bu şekilde olmadığı anımsatıldı. “Bir zamanlar ettiğimiz Hipokrat yeminine ihanet etmeden sessiz kalamayız.” denildi.

 

Benzer gönderiler